Iráčtí lékaři protestují proti novému ministru zdravotnictví

Na dvě stě lékařů z pětadvaceti bagdádských nemocnic ve středu vyšlo do ulic, aby protestovali proti zhoršujícím se podmínkám ve zdravotnictví a proti nově jmenovanému ministru zdravotnictví, který je podle nich zkorumpovanou starou strukturou.

BAGDÁD –

Americká civilní správa minulý týden jmenovala do čela iráckého ministerstva zdravotnictví Alího Šihana, který za vlády Saddáma Husajna působil jako tajemník tohoto úřadu.

„Alí Šihan je pokrytec, rozhodně to není pravý muž pro takový post,“ cituje agentura Reuters Ihába Samího, lékaře jedné z bagdádských nemocnic. „Nikdo ho nemá rád, byl to jeden z nejhorších lidí na ministerstvu,“ říká Samí, podle něhož protestující, kteří dnes vyšli do ulic, reprezentovali většinu bagdádských lékařů.

Během svého poklidného protestu skandovali: „Už žádnou korupci“ a „Chceme zdravý zdravotnický systém“. „Nechceme, aby náš protest vypadal jako stávka, proto do ulic nevyšli všichni lékaři. Je to poklidné shromáždění, na němž se snažíme prosadit svá práva,“ dodal Samí.

Nemocnice v Bagdádu postižené výpadky elektrického proudu a nedostatkem zdravotnického vybavení utrpěly při rabování, které vypuklo po pádu režimu Saddáma Husajna 9. dubna. Práci lékařů ztížilo i zpoždění dodávek humanitární pomoci do země už tak dost sužované špatným vedením a 13 let trvajícími obchodními sankcemi.

„Nové ministerstvo je sestavené ze starých struktur, ze starých korupčníků, kteří hráli účinnou roli při poškozování našeho zdravotního systému,“ říká další z lékařů, Amadudín As-Suajdí. „Je nepřijatelné a nerozumné znovu s těmito lidmi jednat. To nebyl jenom Saddám Husajn, kdo byl zodpovědný za korupci, ale také všichni vyšší oficiální představitelé,“ dodává.

Kromě odvolání všech osob spjatých se starým režimem žádají lékaři také zlepšení vlastní životní úrovně. „Naše platy nestačí ani na náklady za dopravu,“ říká Suajdí. „Koupit si auto je sen a z říše pohádek je dokonce se i oženit a založit vlastní domácnost,“ dodává. „A když si chceme zajít do restaurace, abychom to předem plánovali.“

ČTK

Ohodnoťte tento článek!