Íránci milují s nasazením a brzdí porodnost

Írán je patrně jedinou zemí na světě, kde se snoubenci nemohou vzít, pokud neabsolvují základní školení o antikoncepci. Ke snižování porodnosti ale pomáhá i fakt, že se podařilo Íránce přesvědčit, že menší rodina znamená…

Populačním přírůstkem srovnatelným s průmyslovými zeměmi se nyní může chlubit rozvojový Írán. Omezení počtu dětí v rodinách, nad nímž plesají srdce demografů, přitom tato země nedosáhla perzekucí a různými tresty, jak se na tuto cestu vydala komunistická Čína, ale na muslimskou zemi nebývale otevřenou osvětou. Írán je patrně jedinou zemí na světě, kde se snoubenci nemohou vzít, pokud neabsolvují základní školení o antikoncepci. „Byli jsme s manželem v tzv. domě hygieny na několika kursech, jejichž částí byl i hodinový program o antikoncepci,“ řekla Právu rok vdaná Lejlá. „Promítali nám i video, kde se předvádělo, jak používat prezervativ.“ Protože se svatba teprve chystala, stejně jako ostatních šest párů, které se hodiny účastnily, seděla Lejlá se svým snoubencem Manúčehrem odděleně – dívky vpravo, muži vlevo. Zato později museli oddávajícímu muslimskému duchovnímu společně předložit potvrzení o absolvování kursu.

Islámští duchovní trend podpořili

Zatímco na počátku 80. let přibývalo ročně sedm procent Íránců, a v roce 1990 to bylo 2,2 procenta, o sedm let později tento ukazatel klesl podle Světové banky na 1,4. Proti očekávání a na rozdíl od řady kleriků v jiných muslimských zemích se na tomto trendu podíleli i náboženští činitelé: nejvyšší vůdce země ájatolláh Alí Chameneí před pár lety vydal fatvu, podle níž nejen obvyklá antikoncepce, ale dokonce ani sterilizace (podvazování vejcovodů a chámovodů) neodporují islámskému učení. „Podpora náboženských vůdců byla velmi důležitá,“ řekl k tomu šéf národního centra pro vasektomii doktor Ferejdún Forúharí. „Odstranila pochyby, co je a co není proti náboženství, potažmo islámské revoluci.“ Spíše než vládní činitelé nespokojení obyvatelé a opozice připomínají i jiný důvod – hospodářskou stagnaci, která mladé nutí uzavírat později sňatky a zvažovat počet potomků. Ke snižování porodnosti ale pomáhá i fakt, že se podařilo Íránce přesvědčit, že menší rodina znamená lepší život pro všechny – a to může souviset i s rostoucí mírou gramotnosti, jež se podle vládních údajů přehoupla přes 80 procent. „I v rozvinutých zemích by trvalo 35 až 40 let, než by bylo dosaženo tak nízkého populačního růstu,“ tvrdil v rozhovoru pro BBC Bangladéšan Mohammad Moslehuddín, který vede teheránskou kancelář Populačního fondu OSN. „V Íránu to trvalo nějakých deset let.“ Skok v populačním růstu lze nejlépe doložit tímto údajem: Kdyby k němu nedošlo, Írán by měl v roce 2006 o 37 miliónů více obyvatel než očekávaných jednasedmdesát.

Pilulky bez předpisu

A jak vypadají tyto „budovatelské“ statistiky, potvrzované i mezinárodními agenturami, v praxi? Asi dvě hodiny jízdy západně od Teheránu leží továrna na kondomy Kejhán Bód – jak uvedla BBC, jediná ve státních rukou na muslimském Středním východě. Vyrábí 45 miliónů prezervativů ročně, ve 30 různých chutích a barvách. „Asi 80 procent naší produkce odebírá ministerstvo zdravotnictví,“ řekl britské televizi šéf továrny Kamrán Hášemí. „Módnější typy jdou do soukromého sektoru – oblíbené jsou hlavně růžové kondomy, a co se chuti týká, pak mátové.“ Jak Právu řekla Lejlá, stejně snadno jako kondomy je možné v íránských lékárnách koupit i hormonální antikoncepci. „Žádný předpis k tomu nepotřebuji, prostě si řeknu o pilulky a dostanu je.“ I proto je snáz uvěřitelný fakt, že moderní formy antikoncepce dnes v Íránu používají tři čtvrtiny sexuálně aktivních obyvatel. Svůj recept má i šéf továrny na kondomy. Exilový internetový magazín The Iranian před časem zveřejnil Hášemího přiznání, jak se snaží udržet zájem zákazníků – krabičky jsou potištěny anglicky nebo francouzsky. „Íránci stále ještě více důvěřují dováženému zboží. Takže pokud to páry přiměje k častějšímu používání kondomů, není to špatný nápad,“ pochválil svůj lingvistický příspěvek k boji proti přelidnění Íránu.

Břetislav Tureček, Teherán-Praha, Právo, 13.6.2002

Ohodnoťte tento článek!