Italové se bouří proti omezení kouření na veřejnosti

Od pondělí platí v Itálii oficiální zákaz kouření na veřejných prostranstvích. Nařízení se vztahuje rovněž na kouření v barech, restauracích a v kancelářích. Veřejné prostory pak budou vybaveny speciálním ventilačním systémem, který zaručí čistý vzduch bez kouře…

Informuje o tom server BBC.

Espresso a cigareta v místním baru je však pro mnohé Italy každodenním rituálem, a tak se nařízení na mnoha místech setkalo nejen s odporem kuřáků, ale i samotných majitelů barů.

Obchodníci by mohli dostat pokutu až ve výši 2000 euro (asi 60 000 Kč), pokud by se jim nepovedlo přinutit své zákazníky, aby nekouřili.

Někteří však i přesto vyhrožují, že provinilce, který si v jejich podniku zapálí, stejně nenahlásí. Samotní kuřáci by pak za kouření na veřejnosti mohli zaplatit až 275 euro (přes 8000 Kč). Nařízení bylo o několik dní odloženo, aby nebyly narušeny silvestrovské oslavy.

Podobný zákaz platí od minulého roku také v Irsku a Norsku, kde je kouření na veřejných místech zakázáno.

„Hon na čarodějnice“

„Je to vážně hon na čarodějnice, jenže čarodějnicí tu není samotná cigareta, ale restauratér,“ říká Edi Sommariva, předseda obchodního sdružení, které zastupuje 240 tisíc barů, restaurací a klubů po celé zemi.

Ministr zdravotnictví Girolamo Sirchia, který je sám původním povoláním lékař, uvedl, že nový zákon má být hlavně ochranou před nebezpečím pasivního kouření. Podle něho bylo v Itálii kouření nejčastější příčinou předčasných úmrtí.

„Většinu populace už unavuje, jak je neustále otravována kouřem v ovzduší, a to i tam, kde pracují nebo se baví… Většina Italů, celé tři čtvrtiny, jsou s námi,“ říká.

Ministr zdravotnictví stál rovněž u zrodu kampaně, která měla odradit od kouření především ženy. „Kouření není sexy,“ mohou číst na jednom z plakátů. Na jiném je zas varování, že kouření škodí kráse.

Odhady hovoří o tom, že z celkového počtu padesáti osmi milionů Italů jich kouří kolem patnácti milionů.

Od pondělí budou moci Italové kouřit pouze doma, nebo na neveřejných prostranstvích. Veřejné prostory pak budou vybaveny speciálním ventilačním systémem, který zaručí čistý vzduch bez kouře.

Zdá se však, že ani samotní členové italské vlády nejsou se zákonem spokojeni. „Kouřím od osmnácti let a je to mé svaté právo,“ řekl tamějším novinám italský ministr obrany Antonio Martino.

Podle italské obchodní asociace FIP vyčlenilo samostatné prostory pro kuřáky pouze 5% majitelů barů a restaurací.

(kha), www.Zdravi.Euro.cz

Ohodnoťte tento článek!