Izraelský soud povolil euthanasii na nepsanou žádost

Telavivský soud včera povolil, aby nevyléčitelně nemocný 71letý muž byl na žádost své ženy odpojen od přístrojů, které ho uměle udržují při životě. Tento rozsudek nemá v Izraeli precedens, protože dosud se zde euthanasie praktikovala pouze na písemnou žádost nemocného…

JERUZALÉM – Telavivský soud včera povolil, aby nevyléčitelně nemocný 71letý muž byl odpojen od přístrojů, které ho uměle udržují při životě. Informovala o tom agentura EFE s tím, že o povolení zažádala jeho manželka.

Tento rozsudek nemá v Izraeli precedens, protože dosud se zde euthanasie praktikovala pouze na žádost nemocného, ovšem pokud byla žádost vznesena písemně respektive zaznamenaná v závěti.

Muž, jehož totožnost nebyla zveřejněna, je již sedm měsíců v kómatu od té doby, co po srdeční mrtvici upadl do hlubokého bezvědomí.

Podle soudce Ura Gorena případ, v němž lidská bytost nezměrně trpí, nastoluje alternativu mezi zásadou posvátnosti života a technologickým procesem, jenž umožňuje udržovat ho při životě umělou formou. „Soud byl vyzván, aby se vyjádřil v bolestné a těžké záležitosti, která přesahuje úzké právní zřetele,“ zdůraznil.

V roce 2001 pacient utrpěl zranění při automobilové nehodě a požádal tehdy, aby mu lékařská péče poskytnuta nebyla, napsal deník Maariv. Vyhověno mu ale nebylo.

O rok později měl blíže nespecifikovanou nehodu při koupání v bazénu a i tehdy požádal, aby ho v případě, že se to bude opakovat, už nezachraňovali. Nikdy však své přání nestvrdil písemně.

Soudce nicméně dal státnímu zástupci dva dny na podání případného odvolání, pokud dospěje k názoru, že rozsudek odporuje zákonům.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!