Izraelští lékaři vrátili tvář syrskému pacientovi 3D technologií

…a její posmrtná maska

Lékaři z haifské nemocnice Rambam vrátili syrskému pacientovi tvář s pomocí 3D tisku, který umožňuje vyrobit implantát na míru i z tvrdého materiálu. První transplantace tohoto druhu byla provedena v roce 2011 v Nizozemsku, v Izraeli nyní poprvé, informují tamní média.

Farmář Muhammad z oblasti jihosyrské Dará utrpěl loni v listopadu těžké zranění, když mu střela zničila dolní část obličeje. Do Haify byl přivezen v bezvědomí. Operace se ujal doktor Joav Leiser, který se právě vrátil z Německa, kde byl na stáži o využití implantátů.

K rekonstrukci Muhammadova obličeje byla použita 3D laserová tiskárna, na níž vznikla dolní čelist obličeje z titanového prášku. Lékaři mohli tvar obličeje pouze odhadnout z měření zbylých částí lebky.
Syrský pacient po třech měsících dokáže mluvit a připravuje se na návrat domů. Stanici BBC řekl, že se za půl roku do Haify vrátí, aby mu mohli lékaři implantovat i zuby.

Podle izraelských sdělovacích prostředků bylo v Izraeli dosud ošetřeno na 1500 Syřanů zraněných v bojích ve své zemi. Asi pětinu z nich přijali v haifské nemocnici.

Izrael nezveřejňuje podrobnosti o tom, jak se Syřané do izraelských nemocnic a klinik dostanou. List Haarec pouze napsal, že zranění jsou často ponecháni na syrské straně hranice na Golanských výšinách, odkud je evakuují izraelští vojáci k ošetření.

Ohodnoťte tento článek!