Jakou nemocí trpí Viktor Juščenko?

Míval tvář charizmatického politika, teď vypadá jako stařec zasažený neznámou chorobou. Tři měsíce před volbami „opozičního prezidenta“ Viktora Juščenka nečekaně zasáhla nemoc, jejíž původ se stále nepodařilo odhalit. Podle dermatologů je možnou příčinou rosacea. Symptomy jsou zhrubnutí a začervenání kůže, otok nosu a tváře…

Viktor Juščenko býval krásný muž se vzhledem filmové hvězdy. Dnes vypadá vyčerpaně, jeho pleť má nezdravou nazelenalou barvu a půlka tváře je nehybná. Jedno oko každou chvíli slzí.

Vídeňští lékaři, na něž se Juščenko v září obrátil kvůli zažívacím problémům, případ konzultovali s kolegy v zahraničí, a vydali kopii Juščenkovy zdravotní dokumentace rakouské justici.

V sázce je stále možnost, že opoziční prezidentský kandidát byl otráven, i když Juščenkovi odpůrci hovoří o obyčejném zkaženém suši.

Agentura AP se obrátila na odborníky v dermatologii. Podle nich je možnou příčinou Juščenkových potíží rosacea, neboli neškodné zánětlivé onemocnění kůže, které vzhledem připomíná akné. Jeho příčina prý není známa.

Symptomy jsou zhrubnutí a začervenání kůže, otok nosu a tváře. Postiženi bývají dospělí ve věku od 30 do 60 let a není-li nasazena léčba, vzhled nemocného se rychle horší. Rosacea se vyléčit nedá, ale s pomocí léků je zvládnutelná.

„Vyvolává ji velký stres, což je v tomto případě klasický případ,“ řekl americký profesor dermatologie Stephen Mandy.

Londýnský toxikolog John Henry však připomněl, že podobně se projevuje i chlorakné, které se vyskytuje u osob, jež přišly do styku s toxickými látkami. „Moc jiných vysvětlení zde není. Tuto strašnou nemoc, která se podobá akné, muž ve středním věku nedostane jen tak,“ řekl Henry.

Podobné symptomy prý vyvolává léčba steroidy a otrava rtutí. Podle zeleného odstínu Juščenkovy pleti však Henry usuzuje na otravu dioxinem.

Tuto látku sice konzumujeme v malých dávkách v mnoha potravinách, avšak dostane-li se jí do organismu větší množství, vyvolá nemoc. V tom případě však vyšetření prokáže přítomnost dioxinu v těle dlouho po konzumaci.

Vídeňští lékaři ale stopy po jedu v Juščenkově těle nenašli a ve zprávě uvedli, že tvrzení, že byl otráven, nemohou dokázat, ani vyvrátit. Juščenka ošetřovali na soukromé klinice Rudolfinerhaus.

AFP: potíže začaly po schůzce s šéfem KGB

Její ředitel Michael Zimpfer řekl, že lékaři Juščenkovy symptomy nedokážou vysvětlit. Při týdenní intenzivní léčbě se uvažovalo o akutním zánětu slinivky, virovém kožním onemocnění a ochrnutí nervu levé tváře.

Zimpfer řekl, že Rakušané nemuseli jed v organismu zachytit, protože Juščenko byl ve Vídni hospitalizován až pět dní po začátku potíží a škodlivina se za tu dobu mohla vyloučit.

Juščenkovi kyjevští lékaři se domnívají, že za symptomy je jed, který nepochází z potravin.

Vídeňští lékaři požádali o policejní ochranu i o pomoc specialisty na biologické zbraně. Forenzní zkoušky neodhalily stopy po látkách používaných v biologických zbraních v Juščenkovově krvi, nehtech, vlasech ani moči.

Juščenko komentoval poznámky svých oponentů, podle nichž potíže pocházejí ze zkaženého suši a příliš velkého množství koňaku, slovy: „Zkažené jídlo to určitě nebylo.“ Agentura AFP napsala, že Juščenko začal mít potíže po schůzce s bývalým šéfem KGB.

Právo

Ohodnoťte tento článek!