Japonská populace stárne a vede v počtu sebevražd

Japonská populace neustále stárne. V současnosti je téměř každý pátý Japonec starší 65 let. A tato tendence bude nejspíš pokračovat i v příští dekádě, kdy by zmiňovanou hranici mohlo přesáhnout více než 25 procent obyvatel. Vyplývá to ze zprávy tokijské vlády, která se zabývá demografickými změnami v zemi…

Na ostrovech se zároveň od roku 1998 zdvojnásobil počet osob starších sta let – ke konci září 2003 jich místní úřady evidovaly přibližně 20 000.

Japonci žijí nejdéle na světě – u žen průměrný věk dosahuje 84,93 roku a u mužů 78,07. V ČR se podle nejnovějších statistik z konce roku 2002 ženy dožívají 78,7 a muži 72,1 roku.

Japonsko je rovněž rekordmanem v počtu sebevražd. V loňském roce zaznamenalo více sebevražd než kdykoli předtím. Všeobecně se to připisuje špatným ekonomickým podmínkám.

Počet sebevražd loni vzrostl ve srovnání s rokem 2002 o 7,1 procenta a dosáhl čísla 32 082. Jak oznámilo japonské ministerstvo zdravotnictví, byla to šestá nejčastější příčina smrti po rakovině, infarktech a dalších chorobách.

Sebevražda je hlavní příčinou smrti u mužů po padesátce, což je část populace, která byla mimořádně postižena restrukturalizací hospodářství. Sebevražda je rovněž nejčastější příčinou smrti u dvacátníků a třicátníků, tedy ve věkové kategorii, kde se choroby jako příčina smrti ještě příliš neuplatňují.

Právo

Ohodnoťte tento článek!