Japonští vědci vyvinuli vakcínu proti západonilskému viru

Podle agentury AP profesor virologie na institutu tropické medicíny při univerzitě v Nagasaki Koiči Morita uvedl, že jeho tým vakcínu vytvořil z neaktivní formy viru, kterou mu poslali před dvěma lety američtí experti. V následujících měsících ji hodlají začít testovat na lidech…

TOKIO – Japonští vědci vyvinuli vakcínu proti západonilskému viru a v následujících měsících ji hodlají začít testovat na lidech. Podle agentury AP profesor virologie na institutu tropické medicíny při univerzitě v Nagasaki Koiči Morita uvedl, že jeho tým vakcínu vytvořil z neaktivní formy viru, kterou mu poslali před dvěma lety američtí experti.

Ve Spojených státech se západonilský virus šíří od roku 1999 a jen loni jím bylo podle amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí v USA nakaženo 10.000 lidí; 262 osob onemocnění podlehlo.

Morita rovněž sdělil, že se v nejbližší době chystá zahájit klinické testy v malém měřítku, které by měly rozhodnout o bezpečnosti vakcíny. Dobrovolníci budou sledováni ohledně případných vedlejších účinků vakcíny a ohledně množství tvořících se protilátek, které signalizují reakci imunitního systému.

Západonilský virus obvykle přenášejí na člověka komáři z infikovaných ptáků. U většiny nakažených lidí se příznaky choroby neprojeví vůbec nebo se projeví pouze mírně teplotou či bolestí hlavy.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!