Jižní Korea registruje dvacátý případ úmrtí na nemoc MERS

Již 20 lidí podlehlo nemoci MERS v Jižní Koreji. Informovalo o tom jihokorejské ministerstvo zdravotnictví. Od úterý přibyl jeden mrtvý a osm nových případů nakažení tímto nebezpečným koronavirem. Celkem se v zemi infikovalo 162 lidí; 19 nemocných se od květnového propuknutí nákazy ale již zotavilo a bylo propuštěno z nemocnice, sdělilo ministerstvo.

Jižní Korea má největší počet případů blízkovýchodního respiračního syndromu (MERS) mimo oblast Blízkého východu, kde se choroba v roce 2012 objevila poprvé. Do země nákazu zavlekl jeden z místních podnikatelů. Mezi mrtvými jsou převážně starší lidé nebo ti, kteří již před nákazou měli jiné vážné zdravotní problémy.

Nejnovější obětí choroby je 54letá žena, která trpěla bronchiektázií (chorobným rozšířením průdušek) a vysokým krevním tlakem. Všichni Jihokorejci, kteří se v této zemi MERS doposud nakazili, se infikovali v nemocnicích. Přes 6500 lidí bylo dáno do karantény.

V úterý přijala pražská Nemocnice Na Bulovce kvůli podezření na nákazu virem MERS pětadvacetiletého českého mladíka. Výsledky jeho vyšetření by měly být známy dnes dopoledne. Muž se vrátil z turistického pobytu v Jižní Koreji.

Podezření na onemocnění nebezpečnou respirační chorobou ohlásilo i Rusko. V péči lékařů je žena z Ussurijska na ruském Dálném východě, která se nedávno vrátila z Jižní Koreje a v jedné ze soulských nemocnic se dostala do kontaktu s osobou nakaženou MERS. Odebrané vzorky analyzuje laboratoř v Novosibirsku, oznámila agentura Interfax.

Celosvětově se virem MERS infikovalo přes 1200 lidí a zemřelo jich více než 450. Nejvíce obětí zaznamenala Saúdská Arábie.

Infekci MERS (Middle East Respiratory Syndrome) způsobuje koronavirus z téhož kmene, jako je virus zodpovědný za onemocnění SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome), které v roce 2003 usmrtilo na 800 lidí. Úmrtnost na MERS je podle WHO podstatně větší, tento virus se ale šíří pomaleji než SARS.

Na rozdíl od SARS patří k symptomům MERS kromě dýchacích obtíží i selhání ledvin. Proti MERS neexistuje žádná vakcína a ani se zatím přesně neví, jak nemoc účinně léčit.

Ohodnoťte tento článek!