Johnson & Johnson má zájem o švýcarský Actelion

Americký farmaceutický koncern Johnson & Johnson (J&J) má zájem o převzetí rychle rostoucí švýcarské biotechnologické firmy Actelion.

Za firmu Actelion nabízí kolem 17 miliard dolarů (433 miliard Kč). Agenturám Bloomberg a Reuters to sdělily informované zdroje, podle nichž se zástupci americké skupiny s vedením Actelionu již sešli. Actelion později potvrdil, že jej americký podnik oslovil. Akcie švýcarské firmy dnes na burze zpevnily až o 19 procent a jejich růst podpořily informace, že o Actelion by mohla mít zájem i řada dalších firem.

Actelion, který se specializuje na choroby plic, je za terč převzetí považován už delší dobu. Podle některých investičních bankéřů může potvrzení zájmu ze strany J&J o Actelion vyprovokovat konkurenční nabídky, nejspíše od švýcarských farmaceutických společností Novartis a Roche.

Letošní tržby Actelionu by měly činit zhruba 2,5 miliardy švýcarských franků (63 miliard Kč). Dva firemní léky, které nedávno vstoupily na trh, by však v roce 2020 měly dosáhnout tržeb v přepočtu kolem 120 miliard Kč, což firmu činí velmi atraktivní pro velké farmaceutické koncerny.

Společnost Johnson & Johnson se v září dohodla na převzetí divize péče o oči firmy Abbott Laboratories za 4,3 miliardy dolarů. Šéf skupiny Alex Gorsky řekl, že společnost má zájem o akvizice, které rozšíří její hlavní segmenty, tedy léky, spotřební produkty a zdravotnické přístroje.

Ohodnoťte tento článek!