Kambodžští narkomani jsou k léčbě nuceni úřady

injekce, vakcína, očkování

Skupiny pro lidská práva obviňují úřady v Kambodži, že zatýkají drogově závislé osoby a nutí je k účasti na odvykacích kúrách s experimentálními léky. Oznámila to agentura Reuters s tím, že vládní protidrogový úřad toto obvinění popírá.

Minulý týden policie zadržela skupinu narkomanů a odvezla je do zařízení v hlavním městě Phnompenhu, kde byli přinuceni podepsat závazek k léčebnému procesu.

Ředitel kambodžské skupiny pro lidská práva Licadho Naly Pilorge vyjádřil velké obavy, „jestli lidé pochopili, k čemu se vlastně zavázali či k čemu byli přinuceni“.

Zprávy o těchto praktikách vyvolaly pozornost diplomatů i zástupců OSN, podle nichž by se kambodžské úřady měly řídit mezinárodně přijímanými procedurami.

Kambodžský Státní úřad pro boj proti drogám (NACD) však popírá, že by narkomani byli zatýkáni nebo sbíráni na ulicích a nuceni k účasti na kúrách.

„Pacienti jsou tady všichni dobrovolně. Tento lék léčí závislé na heroinu,“ prohlásil ředitel oddělení prevence a osvěty NACD Neak Yuthea s poukazem na lék Bong Sen, který byl podáván 17 narkomanům jako drogová náhražka. Tento lék blokuje chuť na narkotikum, ale podle západních zdrojů byl některým závislým osobám nucen.

Podle organizací pro lidská práva i kambodžské skupiny, která narkomanům pomáhá, nesmí být závislým upíráno právo na rozhodnutí, jestli chtějí lék brát.

I Světová zdravotnická organizace (WHO) vyslovila pochybnosti o způsobu, jakým je detoxikační program v této asijské zemi uplatňován. Nové léky by měl zkoumat nezávislý výbor ještě před jejich použitím. A účastníci kúry by měli být informováni o jejich složkách a účincích.

„Musíme zjistit, jak se tyto léky dostaly do Kambodže, zřejmě bez přísných kontrol a povinného procesu ohledně bioetických standardů,“ poznamenal šéf pobočky WHO v zemi Michel Thieren. Bong Sen se vyrábí ve Vietnamu, jehož ministerstvo zdravotnictví jej schválilo.

Nedávná zpráva WHO o výzkumu v Kambodži v loňském roce dokazuje, že ze 405 lidí, kteří se podrobili léčebnému programu, do něj vstoupila dobrovolně jen jedna jediná osoba. Většinu tam poslala rodina, dalším to nařídil soud.

Ohodnoťte tento článek!