Kanadský zákaz exportu léčiv ovlivní americké spotřebitele

Připravovaný zákaz exportu léčiv z Kanady zřejmě omezí nabídku na americkém trhu a pro mnoho občanů se tak stane obtížné obstarat si léčiva za přijatelnou cenu. Toto rozhodnutí určitě v první fázi způsobí mnoha pacientům potíže..

Internetový obchod s kanadskými léčivy řeší problémy amerického zdravotního systému

nicméně v dlouhodobém horizontu pravděpodobně povede ke změnám jak v distribuční síti léčiv na předpis, tak i v přístupu federální vlády k této otázce.

„Miliony Američanů, kteří užívají léky importované z Kanady, protože si nemohou dovolit platit americké ceny, si vzhledem k tomuto zákazu nebudou moci tyto léky dále obstarat pokud nemohou Kanadu přímo navštívit,“ uvedla Kirsten Sloanová, národní koordinátorka pro záležitosti ve zdravotnictví v rámci vlivné seniorské organizace AARP (American Association of Retired Persons).

„Zákaz nepochybně znovu nastolí otázku potřeby kontroly nákladů na léčiva.“

Prezident Akční rady seniorů (Senior Action Council) státu Massachusetts, I.B. Ezra, který léčiva z Kanady sám užívá a pomáhá také dalším seniorům při jejich nákupu, se k možnosti zákazu importu vyjadřuje otevřeně:

„Bude to znamenat nutnost přestat tato léčiva užívat, půlit tablety a následně neschopnost dodržovat lékařské instrukce. Dopady mohou být velmi vážné.“

Strmý nárůst cen léčiv v USA a rozvoj internetového obchodu vedly v nedávných letech k rozmachu přeshraničního prodeje léčiv z Kanady do USA.

Ministerstvo zdravotnictví (Department of Health and Human Services) ve své studii odhaduje, že jen v roce 2003 zamířila z kanadských lékáren do USA léčiva z 12 milionů receptů v úhrnné hodnotě 700 milionů dolarů.

Zatímco administrativa prezidenta Bushe odmítá legalizaci importu léčiv, vlády států jako je Ilinois, Minnesota, New Hampshire, Severní Dakota a Wisconsin samy podpořily programy umožňující nakoupit chudším obyvatelům léčiva z Kanady.

Průzkum, provedený soukromou dobročinnou nadací Kaiser Family Foundation, zjistil, že neomezený přístup k těmto léčivům podporuje 73 % Američanů.

Výrobci naopak tvrdí, že kontrola cen ve státech jako je právě Kanada, stlačuje koncové ceny léčiv na uměle nízké hodnoty.

Tato kontrola cen, jenž v USA neexistuje, povede podle nich k postupnému omezování výzkumu a vývoje potřebného při hledání nových a lepších léčiv.

Farmaceutické společnosti, jako například americký Pfizer a britský GlaxoSmithKline, omezily v reakci na nárůst prodejů z Kanady své dodávky těm kanadským lékárnám, které prodávají léčiva americkým zákazníkům. Mluvčí guvernéra státu Illinois to potvrzuje a uvádí, že tento problém je již známý delší dobu.

Omezení prodeje léčiv z Kanady přivede mnoho Američanů do vážných problémů. Příspěvek na léčiva na předpis v rámci programu Medicare, jenž začal být uplatňován teprve nedávno, přinese určitou úlevu starším pacientům, nicméně neovlivní situaci 42 milionů Američanů bez zdravotního pojištění.

Odhaduje se, že na kanadská léčiva spoléhá v USA téměř 2 miliony občanů. Ceny léků v Kanadě jsou až o 70 % nižší než v USA, jenž mají podle Bloomberg News Service nejvyšší ceny léčiv na světě.

ZDROJ:
How the Drug Export Ban in Canada May Affect American Consumers
Prescription Drug resource Center – Visconsin
State of Minnesota

Připravované omezení velkoobchodního exportu léčiv již bylo kanadskou vládou oznámeno, nicméně změny zřejmě nakonec nebudou tak závažné a nevstoupí v platnost dříve než koncem letošního roku. Iniciativa kanadské vlády v tomto směru má základ v obavách z možného nedostatku léčiv na tamním trhu nicméně k problémům podobného typu ještě nedošlo.

Změny navrhované kanadskou vládou zahrnují kromě zákazu velkoobchodního exportu léčiv na předpis také posílení stávajících směrnic tak, aby vyžadovaly kontakt mezi pacientem a lékařem před tím, než je možné léčivo předepsat a omezují možnosti nákupu léčiv na internetu.

Americký zákazník tak bude nucen překročit kanadskou hranici a navštívit lékaře, ne pouze lékárnu. V současné době americký lékař odfaxuje předpis kanadskému kolegovi, který předpis podepíše a předá internetové lékárně.

Jedním z důsledků očekávaného kanadského kroku je již nyní to, že se mnoho Američanů poohlíží po jiných, levnějších alternativách v oblasti nákupu léčiv. Podle zprávy agentury Associated Press již začal Guvernér Minnesoty Tim Pawlenty zkoumat možnosti zásilek léčiv z britských lékáren.

Právě Minnesota byla státem, jenž jako první zahájil provoz webové stránky, určené k nákupu kanadských léků pro své občany. “Zavře-li Kanada dveře, američtí zákazníci budou muset hledat jiné možnosti,“ dodává Kirsten Sloan.

Robert Goš, Michal Janků, www.Zdravi.Euro.cz

autoři jsou externí spolupracovníky redakce

Ohodnoťte tento článek!