Kanadští indiáni se potýkají s vysokou mírou pokusů o sebevraždu

ruka, pomoc

Mimořádný stav vyhlásila v neděli jedna ze skupin původních obyvatel Kanady poté, co se od počátku dubna o sebevraždu pokusilo 11 jejích členů. Indiánský kmen Attawapiskatů má přitom již jen kolem 2000 příslušníků, informovala agentura Reuters.

Od loňského září se o sebevraždu pokusilo již více než sto členů kmene žijícího v severní části provincie Ontario. Jeden z nich následně skutečně zemřel. Situace se přitom začala v posledních týdnech zhoršovat. V březnu se o dobrovolný odchod ze života pokusilo 28 členů této menšiny.

Za „noční můru“ označil současnou situaci mezi Attawapiskaty člen ontarijského parlamentu Charlie Angus. Počet sebevražd je podle něj vyšší během zimy a týká se především mladých lidí. Ústřední orgány podle kanadského tisku už mezi příslušníky domorodé menšiny vyslali krizovou jednotku, jejímiž členy jsou i psychologové.

„Zprávy, které přicházejí od Attawapiskatů mi lámou srdce,“ uvedl na twitteru kanadský premiér Justin Trudeau. „Budeme nadále pracovat na zlepšení životních podmínek původních obyvatel,“ dodal.

V březnu požádala federální úřady o pomoc jiná skupina domorodých obyvatel žijících na území středokanadské provincie Manitoba. Během dvou měsíců odešlo dobrovolně ze života šest jejích členů a 140 se o to pokusilo jen během dvou týdnů.

Původní kanadské obyvatelstvo, mezi něž patří Inuité, Métisové a takzvané „První národy“, tvoří asi čtyři procenta obyvatel země. V průměru jsou mnohem chudší než ostatní a jejich střední délka života je mnohem nižší než u zbytku populace. Stávají se také mnohem častěji obětí násilných trestných činů, častěji propadají závislosti na omamných látkách a vyšší je i podíl jejich členů mezi osobami v nápravných zařízeních.

Ohodnoťte tento článek!