Každý třetí Španěl onemocní za život nějakou formou rakoviny

rakovina prsu

Každý třetí Španěl za svůj život onemocní nějakou formou rakoviny. Oznámila to španělská onkologická společnost u příležitosti Světového dne rakoviny, který připadá na 4. února.

Počet nových případů rakoviny každoročně roste, podle Světové zdravotnické organizace (WHO) se v příštích dvou dekádách zvýší asi o sedmdesát procent.

Ve Španělsku očekává místní onkologická společnost do roku 2020 asi 250.000 nových případů. Informovala o tom agentura EFE. V Česku přibude ročně přes 80.000 lidí s nějakým druhem rakoviny a téměř 27.000 jich s diagnózou nádorového onemocnění ročně zemře. Na celém světě podle WHO přibude každý rok asi 14 milionů nových onkologických pacientů.

Podle WHO zemře každý rok na rakovinu ve světě asi 8,2 milionu lidí. Jedna třetina úmrtí na rakovinu je způsobena pěti hlavními příčinami: obezitou, nízkým příjmem ovoce a zeleniny, nedostatečnou fyzickou aktivitou, užíváním tabáku či konzumací alkoholu.

Tabák způsobuje asi dvacet procent všech úmrtí ve světě na rakovinu a asi sedmdesát procent úmrtí na rakovinu plic. Téměř tři čtvrtiny z obětí rakoviny na světě umírají v Africe, Asii a střední a jižní Americe.

Ve světové statistice trpí muži nejčastěji rakovinou plic, prostaty, tlustého střeva, žaludku a jater. Ženy nejčastěji onemocní rakovinou prsu, tlustého střeva, plic, děložního čípku a žaludku.

Některé druhy rakoviny, jako třeba prsu, děložního čípku či tlustého střeva mají velmi vysoké procento vyléčení, pokud jsou odhaleny včas a jsou správně léčeny.

Ohodnoťte tento článek!