Keňa propustila 25.000 stávkujících zdravotních sester

stávka

Keňská vláda propustila přibližně 25.000 zdravotních sester, které minulý týden vstoupily do stávky a nepřišly tak do práce. Informovala o tom agentura AP.

Mluvčí vlády této východoafrické země Alfred Mutua vyzval všechny kvalifikované zdravotníky, kteří jsou bez práce nebo v důchodu, aby se v pátek přišli do státních nemocnic ucházet o práci.

Asi 40.000 pracovníků ve zdravotnictví, především zdravotní sestry a laboranti, minulý čtvrtek vstoupilo do stávky za lepší pracovní podmínky a vyšší platy.

Mutua řekl, že od pracovníků ve zdravotnictví je neetické utéct od svých povinností. Vláda se prý uchýlila k tak tvrdému kroku proto, aby zabránila dalšímu strádání nevinných Keňanů. Odbory krok vlády odmítly jako vyjednávací manévr.

„Je to jako hra kočky s myší, nemůžete vyhodit tak velký počet zdravotního personálu. Je to manévr, jak nás donutit rychle se vrátit do práce, naše stávka ale bude pokračovat, dokud naše požadavky nebudou splněny,“ řekl podle zpravodajského serveru BBC Alex Orina z Keňské společnosti pracovníků ve zdravotnictví.

Zdravotní sestry a další pracovníci prý vstoupili do stávky, protože jsou přetěžováni, a kvůli tomu, že ve zdravotnických zařízeních chybí vybavení a materiál. Někde prý sestry asistují u porodů bez chirurgických rukavic a vystavují tak matku i novorozeně nebezpečí infekce.

AP poznamenala, že mezinárodní organizace kritizují keňskou vládu, že na lékařskou péči nedává dost peněz. Lékaři ze státních nemocnic stávkovali za vyšší platy už loni.

Ohodnoťte tento článek!