Kmenové buňky jsou nadějí i pro choroby imunitního systému

Kmenové buňky, získané z krve pacientů trpících Crohnovou chorobou, byly úspěšně použity k obnově jejich vlastního imunitního systému. Je to nejnovější úspěch postupu zkoušeného v několika amerických nemocnicích… Lékaři však již používají i kmenové buňky získané z krve či kostní dřeně samotných pacientů. Získávání z těl dospělých dárců problémy nevyvolává. Podle některých názorů může být dokonce použití kmenových buněk z těla nemocného výhodnější…

Chicago – Kmenové buňky, získané z krve pacientů trpících Crohnovou chorobou, byly úspěšně použity k obnově jejich vlastního imunitního systému. Je to nejnovější úspěch postupu zkoušeného v několika amerických nemocnicích.

Získávání kmenových buněk z lidských embryí je z morálního hlediska považováno za přinejmenším sporné, a proto prezident USA Bush povolil jeho financování z federálních zdrojů jenom v omezeném měřítku. Vědci soudí, že kmenové buňky nabízejí největší potenciál pro léčení řady nevyléčitelných chorob. Lékaři však již používají i kmenové buňky získané z krve či kostní dřeně samotných pacientů k tomu, aby čelili takovým poruchám jejich autoimunitního systému, jako jsou Crohnova choroba, roztroušená skleróza či lupus.

Získávání z těl dospělých dárců však problémy nevyvolává. Podle některých názorů může být dokonce použití kmenových buněk z těla nemocného výhodnější, neboť nehrozí, že by tělo odmítlo vlastní buňky.

Tato experimentální technika ke zvláště výhodná pro poruchy imunitního systému, který z neznámého důvodu napadá tkáně vlastního těla. Lékaři z chicagské nemocnice Northwestern Memorial oznámili, že dva a půl měsíce po absolvování nové procedury se skvěle daří 22leté pacientce se zdánlivě nevyléčitelnou Crohnovou nemocí. Touto chorobou, při níž bílé krvinky napadají zažívací trakt nemocného, trpí v USA na 50 tisíc lidí, většinou dospívajících a mladých.

Podle lékařů obdobná terapie zastavila zhoršování roztroušené sklerózy, nevyléčila ji však. To se ovšem podařilo u pacientů trpících na lupus. Metoda je ale riskantní a ohrožuje život pacientů. Proto je zatím aplikována jen u nemocných, jejichž prognóza je velmi špatná.

Genetický výzkum je slibný i v jiných oblastech. Kanadští vědci např. koncem týdne oznámili, že identifikovali gen, který by mohl ochránit organismus před „sporadickou“ , tedy nikoli dědičnou formou rakoviny prsu.

(hof, Reuters), Hospodářské noviny, 13.8.2001

Ohodnoťte tento článek!