Kmenové buňky z myších vousků prý mohou být lékařsky užitečné

Američtí vědci tvrdí, že objevili další zdroj použitelných kmenových buněk – tentokrát v kořenových váčcích myších vousků. Kmenové buňky, které umožňují vznik různých tkání, se dosud získávají hlavně z kostní dřeně a také z lidských zárodků, což ovšem vyvolává politické a etické kontroverze…

WASHINGTON –

Objev učinili vědci z Kalifornské univerzity v San Diegu, z Massachusettského technologického institutu (MIT) a pracovníci společnosti AntiCancer Inc. a zveřejnili ho v odborném časopise Proceedings of the National Academy of Sciences.

Z kmenových buněk získaných od myší vypěstovali vědci neurony a další nervové buňky, buňky kůže a hladkých svalů a melanocyty, které produkují kožní pigment vedoucí k zabarvování kůže.

Nynější objev navazuje na předchozí práce. Loni v září zveřejnil Lékařský ústav Howarda Hughese a Rockefellerova univerzita v New Yorku výsledky výzkumu, podle něhož kmenové buňky v kořenových váčcích lidských vlasů lze přeměnit v kožní buňky a v tkáň potních žláz.

Vědci doufají, že nynější objev povede ke snadnějšímu a méně kontroverznímu získávání kmenových buněk, které bude možno využít k léčbě mnoha nemocí, mimo jiných Parkinsonovy choroby postihující mozek a cukrovky, při níž odumírají buňky produkující inzulín.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!