Kočky v Norsku postihuje epidemie AIDS

Norský úřad pro ochranu zvířat vyzývá vlastníky koček v okolí města Bergenu, aby zvířata nechali co nejdříve vykastrovat nebo sterilizovat. V oblasti se mezi kočkami v posledních letech začala nebývale rozmáhat kočičí obdoba choroby AIDS…

BERGEN –

Podle norské tiskové agentury NTB již muselo být nejméně 200 zvířat z důvodů nákazy virem FIV způsobujícím selhání imunitního systému koček utraceno.

Kočky, jež nemoc postihne, nemohou být podle norských odborníků pro lidi nebezpečné, neboť je nemohou infikovat.

Samy ovšem trpí stejně a navíc je jejich průběh choroby v porovnání s lidským mnohem rychlejší. Úmrtnost je přitom stoprocentní, kočkám není pomoci.

„Tento virus je u koček znám již od 50. let, tedy mnohem déle než HIV u lidí. Lidem z něj však nákaza nehrozí,“ uvedl pro NTB profesor Johan Giesecke ze Státního ústavu pro ochranu proti nákazám.

V Česku poprvé kočičí obdobu AIDS veterináři diagnostikovali v roce 1986. Podle Františka Špručka z představenstva Komory veterinárních lékařů v Česku neexistuje podrobná statistika tohoto onemocnění, i české kočky této chorobě ale podléhají.

Často kočičí AIDS není diagnostikován, což znamená, že nemocných koček je víc, než veterináři zachytí.

Pokud se podle Špručka podaří kočku začít léčit už v prvním stadiu nemoci, může žít oslabená ještě několik let. Virus se podle odborníků přenáší slinami a krví a k nákazám dochází především v okamžicích, kdy se kočky perou.

Jediným spolehlivým řešením je prý utratit kočky již infikované a sterilizovat nebo

vykastrovat zdravé. Proč se choroba šíří právě v západním Norsku, však zatím není známo.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!