Kolem slovenské Všeobecné zdravotní pojišťovny krouží exekutoři

Všeobecné zdravotní pojišťovně, ve které je pojištěno asi 70 procent všech slovenských občanů, hrozí konkurs. Návrh na jeho vyhlášení už podaly…

Bratislava – Všeobecné zdravotní pojišťovně (VšZP), ve které je pojištěno asi 70 procent všech slovenských občanů, hrozí konkurs. Návrh na jeho vyhlášení podaly už čtyři lékárny a jedna společnost s ručením omezeným. Tato veřejnoprávní instituce jim celkem dluží kolem pěti miliónů korun. Podle ředitele VšZP Eduarda Kováče soudkyně nyní zkoumá, zda lze v tomto případě konkurs vyhlásit či nikoliv.

Zadluženost zdravotní pojišťovny však přesahuje 7 miliard korun, takže budou-li tento příklad následovat i další společnosti, pak na vyrovnání nebude stačit ani celý správní fond v hodnotě 1,3 miliardy Sk, do kterého spadá hodnota budov, počítačů a dalšího zařízení. Finanční prostředky, které tvoří základní, rezervní a účelový fond, do majetku této instituce nepatří. „Pojištěnci by museli přejít do jiných pojišťoven, které by však tento nápor nemusely zvládnout,“ komentuje hrozbu konkursu Eduard Kováč.

Podle mluvčího ministerstva zdravotnictví měla VšZP tento dluh uhradit, když věděla předem o hrozícím návrhu na konkurs. Otázkou je, zda by to rovněž nebyl příklad pro lavinu dalších návrhů.

Pojišťovna se snaží tyto problémy řešit na parlamentní půdě. V návrhu svého rozpočtu pro příští rok žádá o zvýšení měsíčních plateb státu a Národního úřadu práce za tzv. ekonomicky neaktivní pojištěnce ze současných 378 Sk na 560 Sk na osobu, což odpovídá 14 procentům z vyměřovacího základu 4000 Sk. Platby státu by se tak měly zvýšit o 7,2 miliardy korun.

Připravovaný státní rozpočet však počítá s navýšením jen o 1,9 miliardy Sk, což podle předsedy správní rady VšZP Martina Demeše není reálný objem. Neumožňuje zvýšit platby poskytovatelům zdravotní péče ani splatit finanční výpomoc od státu splatnou příští rok včetně dalších dluhů. Přitom kromě lékáren i lékaři jsou rozhodnuti přejít při vymáhání opožděných plateb od protestního zavírání ambulancí k exekucím.

(sák), Hospodářské noviny, 15.11.2001

Ohodnoťte tento článek!