Komise dala kartelu pokutu 66 milionů eur za smluvené ceny vitaminů

Evropská komise dala kartelu firem pokutu 66 milionů eur za smluvené ceny vitaminu B4. Opatření se týká nizozemské společnosti Akzo Nobel, německého koncernu BASF AG a belgické UCB. Komise udělila nizozemskému podniku pokutu 21 milionů, německému BASF zhruba 35 milionů a belgické UCB deset milionů eur…

BRUSEL – Komise oznámí, že firmy vytvořily kartel a dohodly se na cenách vitaminu B4, tedy kyseliny listové, pro zvířecí výživové doplňky, uvedl zdroj.

Rozhodnutí bude jednou z prvních akcí nové komisařky pro hospodářskou soutěž. Neelie Kroesová-Smitová se ujala funkce ke konci minulého měsíce poté, co se potýkala s kritikou, že má v některých oblastech silné vazby na podniky. Komise si dala v hospodářské soutěži boj proti kartelům jako jednu z priorit.

Jiné vitaminové kartely již výrazné pokuty od USA a EU obdržely. Rekordní pokutu dostal v roce 1999 od USA BASF, a to 725 milionů dolarů. V roce 2001 pak dala EU pokutu 855 milionů eur osmi firmám, mezi nimiž BASF figuroval také.

V červnu 2003 odsoudil americký federální soud k pokutě 147 milionů dolarů japonskou společnost Mitsui & Co Ltd. a tři další firmy za pevné ceny kyseliny listové. Akzo Nobel již dostal pokutu za účast v kartelu, který určoval ceny glutamanu sodného, připomněla agentura Reuters.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!