Kommersant: V Rusku vázne zásobování onkologickými léky

V Moskvě stále víc vázne zásobování léčebnými preparáty proti rakovině a někteří pacienti už své léky nedostávají déle než dva měsíce. Napsal to ruský list Kommersant. Příčinou je podle listu kromě nepružné byrokracie nedostatek prostředků na nákup nákladných zahraničních léků.

Rusko je postiženo vleklou finanční krizí, způsobenou pádem cen ropy a zemního plynu a západními sankcemi. Vláda vyhlásila program „samozásobení“ a náhrady dovozových produktů domácí výrobou. V případě onkologických preparátů, nákladných a výrobně komplikovaných, ale tato metoda nefunguje.

Na výpadky v zásobování léky si podle ruského listu stěžují i pacienti v Rjazani, Samaře, Tule, Kaliningradu a dalších městech. Podle expertů může přerušení léčby vyvolat závažné důsledky, protože léky proti zhoubnému bujení je třeba často užívat dlouhodobě, nezřídka po celý život.

Podle šéfa ruské nevládní organizace Hnutí proti rakovině Nikolaje Dronova se do problému musí vložit ruská vláda. „Mnohé dovozové preparáty jsou nedostupné a domácí náhrada potřebám pacientů nevyhovuje,“ řekl Dronov moskevskému rozhlasu.

Ohodnoťte tento článek!