Koncern Sanofi-Aventis hodlá posílit na trhu s levnými léky

Rozsáhlou expanzi na trh generik, levných napodobenin originálních léků, naplánoval francouzský koncern Sanofi-Aventis. Trojka na světovém farmaceutickém trhu na počátku roku zavedla novou značku Winthrop, která bude výrobu generik zastřešovat…

a v průběhu roku bude firma budovat nové pobočky v evropských zemích, uvedl server welt.de.

„Otevřeme pět nových poboček. V Belgii, Maďarsku, Itálii, Polsku a Švýcarsku,“ oznámil předseda správní rady firmy Etienne Jacob s tím, že se tak počet poboček zdvojnásobí.

Tím si chce Sanofi-Aventis zajistit přední místo na evropském trhu generik. Ta zatím pro firmu představují tržby 250 miliónů eur a společnost je tak na 27. místě. Dominantní hráč na trhu, společnost Teva, přitom utrží asi 2,7 miliardy eur.

Prodej generik poroste

„Nástup do oblasti generik je pro Sanofi dobrým krokem. Velkým výrobcům chybějí nové bestsellery, tedy léky, jejichž roční obrat přesahuje jednu miliardu dolarů. Když firma nepřijde s novým originálním lékem, bude mít takto zajištěné příjmy z generik,“ uvedl francouzský analytik farmaceutického průmyslu Robert Fischer.

V příštích pěti letech přijde o patentovou ochranu řada originálních léků, jejichž roční prodeje se odhadují až na 40 miliard dolarů.

Výrobci generických léků tak budou mít příležitost k dalším ziskům. Také proto se odhaduje, že celé odvětví bude v příštích letech růst o více než deset procent, uvedl server netzeitung.de.

Podobnou strategii, jako nyní volí Sanofi, vyzkoušel již dříve konkurenční švýcarský koncern Novartis. Ten sjednotil výrobu generik pod divizi Sandoz. U obou firem přitom jde o oživení starších názvů společností, které tvoří základ koncernu.

Firmy Sandoz a Ciba-Geigy vytvořily v roce 1999 společnost Novartis. A než se Sanofi sjednotila s koncernem Synthélabo, jmenovala se Sanofi-Winthrop.

„Pro výrobce generik je dobré, že jde o již zavedené značky. Zákazníci jim pak více věří,“ tvrdí odborníci z branže.

Firma Sanofi Synthélabo se letos vyhoupla do trojky největších farmaceutických koncernů díky převzetí konkurenčního Aventis, za nějž zaplatila 55 miliard eur. Spojení významně podporovala také francouzská vláda, odpovídá totiž její představě vytváření „národních šampiónů“.

Sanofi propouští v USA

Firma díky spojení dosáhne významných úspor při vývoji a výzkumu. Nicméně bude také propouštět.

Na konci prosince spojená společnost Sanofi-Aventis oznámila, že ve Spojených státech přijde do konce července o práci na 700 jejích zaměstnanců.

Společnost navíc pohrozila rozsáhlým propouštěním a zavřením továrny v německém Höchstu, nedaleko Frankfurtu nad Mohanem.

„Pokud Německo nezmění svou zdravotní politiku, budeme zavírat,“ uvedl v rozhovoru pro Manager Magazine šéf Sanofi-Aventis Jean-Francois Dehecq.

Poukazoval na nedávnou reformu, podle níž byly ceny nových originálních léků sníženy na úroveň generik.

„Následkem toho je, že ceny generik stoupají, přestože jejich výrobci neinvestují vůbec nic do vývoje léků. Naopak léky, jejichž výzkum a vývoj je velice nákladný, zlevňují. To je pohroma,“ řekl Dehecq.

Uklidňoval však německé zaměstnance tím, že žádné propouštění se neuskuteční před rokem 2007, napsal server expatica.com.

Adam Junek, Hospodářské noviny

Ohodnoťte tento článek!