Kongresem USA prošel balíček úprav novelizující zdravotní reformu

usa, kongres

Americká Sněmovna reprezentantů schválila ve čtvrtek večer místního času (v pátek SEČ) balíček úprav, který novelizuje přelomový zákon o zdravotní reformě, který už v úterý podepsal prezident Barack Obama.

Informovaly o tom dnes světové agentury. Schvalovací proces v Kongresu je tím dokončen a balíček s úpravami míří na stůl k Obamovi, který by ho měl stvrdit svým podpisem. Tím bude završena rok trvající snaha prezidenta a demokratů o reformu amerického zdravotního systému.

Kritici u veřejnosti nepříliš populární zdravotní reformy, především z řad republikánů, už ohlásili, že se budou snažit udělat z reformy téma do listopadových voleb do Kongresu.

Balíček úprav Sněmovnou prošel poměrem 220 ku 207 hlasů. O několik hodin dříve o něm hlasoval Senát, kde prošel poměrem 56 ku 43 hlasům.

Nově schválené úpravy zákona o zdravotní reformě by měly učinit zdravotní pojištění dostupnější, měly by zvýšit daně pro bohaté a smazat rozdíly v pojištění pokrývajícím léky na předpis pro seniory, napsala agentura Reuters. Počítají také se zrušením části úlev pro stát Nebraska na platby do vládního programu Medicaid určeného pro chudé.

„Byl to legislativní boj, který se zapíše do knih rekordů,“ řekl demokratický lídr v Senátu Harry Reid. Naopak lídr republikánů ve Sněmovně John Boehner označil uplynulý týden, kdy se demokratům podařilo reformu prosadit, za smutný. „Pouhým tahem pera prezident Obama odepsal další díl svobody Američanů,“ řekl.

Zdravotnická reforma byla klíčovou domácí prioritou prvního roku vlády prezidenta. Změny systému především zavádějí povinné zdravotní pojištění, nebo zakazují pojišťovnám odpírat lidem pojištění kvůli jejich zdravotnímu stavu. Náklady na změny by měly činit 940 miliard dolarů v příštích deseti letech. Za stejné období by reforma měla ušetřit ze státního rozpočtu 138 miliard dolarů.

Ohodnoťte tento článek!