Kouření zakázal i nejmenší stát

Titulní obrázek

Tichomořský ostrov Niue se dosud pyšnil výhradně tím, že je nejmenším státem světa s vlastní vládou. S blízkým Novým Zélandem pojí 1600 obyvatel od roku 1974 jen volný svazek. Teď jeho obyvatelé vyhlásili, že se stanou prvním zcela nekuřáckým ostrovem na světě…

Poměrně přísná omezení kouření ve veřejných prostorách, která si stanovil Nový Zéland, jim nestačí.

Vedle himálajského Bhútánu se tak stane Niue teprve druhou zemí světa, která úplně zakáže prodej a konzumaci tabákových výrobků.

Kuřáků není na korálovém ostrově mnoho, vyjádřeno absolutními čísly. Pouhých 250. Představitelé správy ostrova ale uvádějí, že léčba onemocnění spjatých s kouřením zatěžuje neúměrně ostrovní rozpočet.

„Malé země by měly být ambiciózní,“ citoval britský Independent Sitalekiho Finaua, který stojí v čele resortu zdravotnictví. Stát sice ztratí na tabákových daních, na druhou stranu uspoří značné sumy na léčebných výlohách.

Finau uvedl, že ostrovní zákonodárci teď čelí tuhému odporu tabákové lobby, která chce novému pravidlu zamezit. Mocné firmy si podle něj uvědomují, že i malé země mohou nabídnout koncepty, které v případě úspěchu zaujmou větší státy.

Změna přišla na Niue zdola. Nejprve vyhlásila zónu bez kouření vesnice Tuapa. Tabák tam zmizel z prodejních stánků. Bez kouření se najednou musí obejít i slavnostní obřady. Změna proto odstartovala diskusi, zda přísný zákaz neporušuje práva kuřáků. Politici se shodují, že nikoli, proto hodlají pravidlo rozšířit na celou zemi.

Nebude to ale úplně jednoduché. Populace na odlehlém ostrově se neustále tenčí. Pokud by se v reakci na nová přísná pravidla někteří z kuřáků odstěhovali, vážným způsobem by to ohrozilo křehkou tichomořskou populaci. Ostrov má od dob samostatnosti zaručeno, že Nový Zéland kdykoli přijme ostrovní utečence, žije jich tam odhadem 20 tisíc, tedy podstatně víc než na samotném ostrově Niue.

Kokosový atol, zcela bez nerostných zdrojů, je na dovozu z Wellingtonu velmi závislý. Jediným exportním artiklem je plodina taro.

Zastánci zákazu kouření argumentují příkladem australských pláží – včetně známé Bondi v Sydney, kde turisté zákaz ocenili. Niue, s téměř neexistující kriminalitou, by to podle nich jen pomohlo zdokonalit pověst nekonfliktního tropického ráje.

Hospodářské noviny

Ohodnoťte tento článek!