Krátce po ohlášení konce epidemie oznámila nové případy Guinea

Guinejská vláda ve čtvrtek oznámila, že testy u dvou lidí v zemi prokázaly přítomnost eboly. Stalo se tak pár hodin poté, co konec epidemie krvácivé horečky v západní Africe oznámily Světová zdravotnická organizace (WHO) a ministerstvo zdravotnictví Sierry Leone, kde se nový případ neobjevil už 42 dní.

Nejhorší epidemie eboly v zaznamenaných dějinách si vyžádala více než 11.300 obětí. Nejvíce postihla tři státy západní Afriky: Sierru Leone, Libérii a právě Guineu.

Prohlášení o konci epidemie vydala WHO po 42 dnech od posledního případu úmrtí na ebolu, tedy přesně po dvojnásobku jednadvacetidenní inkubační doby tohoto virového onemocnění.

Už podruhé ohlášený konec epidemie ale dlouho nevydržel. Dva lidé v Guineji měli pozitivní testy na ebolu, oznámil dnes mluvčí guinejského národního koordinačního centra pro boj s ebolou Fode Tass Sylla. Do oblasti, kde byly nové případy zaznamenány, byly poslány vakcíny, dodal podle agentury Reuters mluvčí.

WHO oznámila konec epidemie v západní Africe už 14. ledna, ale hned následující den se objevil další případ a druhý následoval ten samý týden. Samotná Sierra Leone oznámila konec epidemie již loni 7. listopadu.

„Naše odpověď byla rychlá a efektivní a znovu jsme potvrdili, že jsme schopni se s nemocí vypořádat,“ uvedl sierraleonský ministr zdravotnictví Abu Bakarr Fofanah. Zástupce WHO ve Freetownu varoval, že zdravotnické úřady musejí zůstat nadále bdělé a sledovat, zda nedojde k dalšímu výskytu nemoci.

Ebola se začala šířit v prosinci 2013 nejprve v Guineji. Posléze zasáhla i Sierru Leone a Libérii a několik případů se objevilo rovněž v Nigérii a Mali. Pacienti, kteří se ebolou nakazili v Africe, nemoci podlehli také v USA a ve Španělsku. Celkem se nakazilo přes 28.600 lidí.

Kromě více než 11.300 obětí na životech zasadila epidemie těžkou ránu i místním zdravotnickým systémům i celému hospodářství západní Afriky.

Ohodnoťte tento článek!