Kvůli mnohamilionovým podvodům s léky v Rumunsku zatkli 13 osob

Kvůli podvodům s léky bylo v Rumunsku zatčeno a vzato do vazby 13 osob, včetně lékařů a lékárníků. Dalších pět podezřelých je pod soudním dohledem. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na rumunskou policii.

Zločinecká organizace podle prokuratury způsobila státu mnohamilionové škody.

Případ se týká falešných receptů vypisovaných na medikamenty používané při léčbě rakoviny nebo určené pro mladé lidi s mentálními poruchami. Kriminální síť provozovala svou činnost od roku 2011 a patřili k ní vedoucí pracovníci lékárny ve východorumunském městě Braila a odborní i ošetřující lékaři.

Členové skupiny, kteří také spolupracovali s funkcionáři zdravotní pojišťovny v Braile, fingovali prodej léků pomocí fiktivních předpisů. Prokuratura pro boj s organizovaným zločinem (DIICOT) odhaduje, že tyto podvody způsobily státu celkovou újmu dosahující devíti milionů lei (přes 55 milionů korun).

Rozbití této skupiny podvodníků následovalo po rozsáhlé akci, kterou rumunská policie provedla v pondělí v několika městech, včetně metropole Bukurešti.

AFP poznamenala, že zdravotní systém v Rumunsku trpí nedostatkem finančních prostředků a je přetížený, což má za následek častou korupci a mrhání léky.

Ohodnoťte tento článek!