Kvůli nákaze listeriózou v Kanadě zemřelo až 12 lidí

Titulní obrázek

Až 12 lidských životů si v Kanadě vyžádala nákaza z masa kontaminovaného bakteriemi listeriózy. V šesti případech již testy infekci listeriózy potvrdily, šest dalších případů se ještě zkoumá, informovala dnes agentura DPA. Podle kanadského ministra zdravotnictví Gerryho Ritze onemocnělo celkem celkem 26 lidí…

a s dalšími novými nemocnými je podle něho třeba počítat, náznaky jsou u téměř tří desítek lidí.

Kontaminované maso pocházelo z torontského závodu koncernu Maple Leaf, který je největším zpracovatelem masa v Kanadě. Firma v pondělí stáhla značné množství svých výrobků, závod byl dočasně uzavřen.

Podle informací ministerstva budou nyní vyšetřovány všechny případy, které by mohly s infekcí listeriózy souviset.

Listeria monocytegenes může ohrozit lidi s oslabeným imunitním systémem, těhotné ženy a osoby vyššího věku. U zdravých osob se onemocnění projevuje mírným horečnatým stavem. Nosičem bakterie je zhruba 20 procent lidí, většina z nich ale neonemocní. S epidemií listeriózy se potýkaly například i Francie, Itálie či USA.

V Česku se listerióza rozšířila v roce 2006, nakazily se desítky lidí a 14 jich zemřelo. Podle hygieniků se počet případů nakažených bakterií pohybuje obvykle kolem deseti až dvaceti ročně.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!