Látka vytvářená žraloky by mohla bojovat proti virům

Látka squalamin, kterou žraloci vytvářejí ve svých játrech, by mohla umožnit bojovat i proti některým lidským virovým onemocněním počínaje žloutenkou po žlutou zimnici. Sdělili to američtí vědci z Georgetownské univerzity ve Washingtonu.

Od objevení existence této látky v žraločích játrech v roce 1993 se zná její antibakteriální působení. Squalamin je podle odborníků svým účinkem srovnatelný s běžnými antibiotiky. Jako přírodní látka prý také posiluje imunitní systém a zvyšuje tak celkovou obranyschopnost lidského organismu.

Ale studie, kterou zveřejnili vědci z Georgetownské univerzity, se jako první zabývá možným působením této látky i proti virům. Testy v laboratořích a na zvířatech ukázaly, že squalamin může za dosud neupřesněných podmínek léčit žloutenku a další virové choroby.

„Jedná se o slibnou látku, která vzhledem ke své aktivní složce a chemickému složení nemá nic společného s ostatními látkami, které se nyní zkoumají pro potírání virů,“ řekl profesor Michael Zasloff, který squalamin objevil. Dodal, že se chystá dělat testy na lidech, aby se upřesnilo ideální dávkování.

Ohodnoťte tento článek!