Léčba na dálku

…V praxi to vypadá tak, že se měří životně důležité údaje o lidském organismu, např. tepová frekvence, krevní tlak nebo EKG (elektrokardiogram), a přenos získaných informací se odehrává v reálném čase prostřednictvím sítě GSM, …

Pokus zaměřený na vytvoření nové koncepce léčby „na dálku“ společně zahájili největší výrobce mobilních telefonů Nokia a soukromá helsinská nemocnice Mehilainen. Cílem projektu je získat zkušenosti v poskytování ošetření a zdravotní péče mimo nemocnice, většinou v domácím prostředí.

Testovaná koncepce vychází ze speciálního zařízení a softwaru, které vyvinula firma Uniqmed, špičková společnost s bohatými znalostmi a zkušenostmi v oblasti měření signálů a analytických technologií. V praxi to vypadá tak, že se měří životně důležité údaje o lidském organismu, např. tepová frekvence, krevní tlak nebo EKG (elektrokardiogram), a přenos získaných informací se odehrává v reálném čase prostřednictvím sítě GSM, stejně jako následné zpracování údajů. Sledované ukazatele lze během procesu léčby měnit. Stejná technologie rovněž přinese nové možnosti v oblasti prevence a zlepšování kvality života starších občanů. Proto také byla zkušební síť vytvořena ve spolupráci s finským mobilním operátorem Sonera.

„Koncepci jsme vyvíjeli několik let,“ uvedl Hannu Luukka, ředitel firmy Uniqmed. „Nyní se zdá, že výsledný produkt a poptávka po něm jsou v rovnováze. Věříme, že zkušební provoz nám poskytne cenné informace pro další vývoj této koncepce před plošným operačním nasazením.“

Mobilní telefonické zdravotní služby pokládají za velkou příležitost i spolupráci s nemocnicí Mehilainen. „Tato technologie nám umožní, abychom pacienty, jejichž stav není kritický, léčili u nich doma, a tak budeme moci přijmout více pacientů,“ tvrdí její ředitel pro rozvoj podnikání Timo Karrinaho.

Nejedná se však ani tak o novou technologii jako spíše o nový způsob myšlení. Idea použít mobilní telefon k přenosu údajů o zdraví pacienta se ovšem mohla uplatnit až v okamžiku, kdy výrobci, jako je Nokia, zaručili bezpečnost přenosu i správnou identifikaci uživatele.

Ohodnoťte tento článek!