Lékaři a lékárníci dostanou pomůcku, jak bezpečně kombinovat léky

Povinnou výbavou každé ordinace a lékárny by se podle prezidenta České lékárnické komory Lubomíra Chudoby měla stát příručka, která pomůže předepisovat pro pacienty bezpečnější kombinace léků. Jde o Kompendium lékových interakcí Inopharm…

PRAHA – které se dostává ke zdravotnické veřejnosti v tištěné i elektronické podobě. Počátkem měsíce získalo Kompendium ocenění v prestižní soutěži Zlatá Mefa.

Příručka podle vedoucího autorského týmu Josefa Suchopára pomůže zlepšit hospodárnost předepisování léků a vyhlídky pacientů na vyléčení. Může příznivě ovlivnit i výdaje na léky, kterých se v Česku spotřebuje za rok za více než 50 miliard.

Lékaři totiž některé kombinace léků raději kvůli obavám z vzájemného nepříznivého ovlivnění přípravků nepředepisují. Volí zbytečně dražší varianty, kde toto ovlivnění neočekávají.

Kompendium předkládá přehled všech léčiv dostupných na českém trhu s jejich cenami i úhradami od zdravotních pojišťoven k 1. říjnu letošního roku.

Zahrnuje 8878 záznamů o lékových interakcích více než 900 léčivých látek, 14.458 citací a více než 25 tisíc číselných údajů týkajících se změn farmakokinetických či farmakodynamických vlastností léků.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!