Lékaři bez hranic opouštějí Turkmenistán, kde se šíří tuberkulóza

zdravotnictví, medicína

Poslední mezinárodní nevládní organizace – Lékaři bez hranic (MSF) – oznámila, že ukončuje aktivity v Turkmenistánu. Odchod z této středoasijské země zdůvodnila tím, že jí místní úřady kladou překážky v práci.

„Turkmenistán stále hodně potřebuje lékařskou péči a máme dobré důvody tady pracovat. Ale místní úřady naše projekty neustále odmítají, což nám nedává jinou volbu než to tady zavřít,“ uvedl generální ředitel MSF Frank Dörner.

„Doufali jsme, že budeme pomáhat turkmenským lidem, mezi nimiž je zvýšený výskyt multirezistentní tuberkulózy, ale kteří nemají přístup k účinným lékům a efektivní léčbě,“ dodal.

V Turkmenistánu stejně jako ve většině středoasijských zemí se zvyšuje počet lidí nemocných tuberkulózou. MSF upozorňuje, že přibývá počet případů, kdy je tato nemoc rezistentní vůči mnoha způsobům léčby.

MSF navrhla ministerstvu zdravotnictví zahájit neprodleně protituberkulózní program, ale její nabídka byla dvakrát odmítnuta.

Lékaři bez hranic, kteří působí v této středoasijské republice od roku 1999, jsou nadále připraveni pomáhat turkmenské vládě, aby mohla poskytovat kvalitní péči nemocným, a zůstávají otevřeni novým jednáním s Ašgabatem, uvádí agentura AFP.

MSF vyzvala Světovou zdravotnickou organizaci (WHO), aby neignorovala kritickou situaci ve zdravotnictví v Turkmenistánu.

Ohodnoťte tento článek!