Lékaři bez hranic plánují návrat do Somálska po třech letech

Mezinárodní humanitární organizace Lékaři bez hranic (MSF) dnes oznámila, že se po více než třech letech chce vrátit do Somálska.

Lékaři byli nuceni násilím zmítanou zemi opustit v roce 2013 po více než 22 letech. K návratu budou MSF přistupovat obezřetně, píše agentura AP. Organizace v roce 2013 zdůvodnila ukončení své mise nárůstem násilí v regionu. Ozbrojené milice a civilní vůdci země podle MSF přivírali oči nad vraždami, únosy a jinými formami násilí páchanými na humanitárních pracovnících.

O návratu začalo vedení organizace uvažovat již v loňském roce. Představitelé MSF se v květnu 2016 v Somálsku setkali s premiérem a řadou veřejných činitelů.

V Somálsku, které se dlouhá léta potýká se suchy, násilím a nedostatky ve zdravotnictví, je podle odhadů AP až 1,1 milionu vysídlených osob. V posledních měsících se země musela rovněž vyrovnat s návratem několika tisíců Somálců, kteří přišli z uprchlického tábora Dadaab. Tento tábor v Keni, který je největším zařízením svého druhu ve světe, bude v květnu uzavřen.

Podle mezinárodní neziskové organizace Safety Organization je Somálsko jednou z nejnebezpečnějších zemí ve světě pro humanitární pracovníky. Současná vláda, která je podle AP prvním funkčním centrálním kabinetem od svržení diktátora Mohammeda Siada Barreho v roce 1991, usiluje o rozvoj země. V Somálsku ale nadále panuje chaos a úřady nejsou schopny zabránit pokračujícím útokům islamistické teroristické organizace Šabáb. Ve středu si útok členů této skupiny na hotel v metropoli Mogadišu vyžádal 28 obětí na životech.

Ohodnoťte tento článek!