Lékaři bez hranic se kvůli náletům stahují ze severu Jemenu

Lékaři bez hranic, MSF

Mezinárodní humanitární organizace Lékaři bez hranic (MSF) oznámila, že se kvůli „bezhlavému bombardování a nespolehlivým zárukám“ ze strany arabské koalice v čele se Saúdskou Arábií stahuje se severního Jemenu.

Arabská koalice pomáhá jemenské vládě v boji s šíitskými povstalci. MSF tak reaguje na útok z tohoto týdne, při kterém byla zasažena nemocnice podporovaná Lékaři bez hranic. O život přišlo 19 lidí a dalších 24 jich utrpělo zranění.

Lékaři bez hranic útok označili za již čtvrtý na jimi podporovaná zdravotnická zařízení v Jemenu a dosud nejkrvavější. Nálety v severní části země, která je baštou povstalců, v posledních týdnech po zkrachování mírových rozhovorů zesílily.

Jak MSF rovněž uvedla, letecké údery na zdravotnická zařízení pokračovaly i přesto, že s oběma stranami konfliktu sdíleli GPS souřadnice nemocnic včetně té, která byla naposledy zasažena ve městě Abs v provincii Hadždža. „Zástupci koalice opakovaně tvrdí, že ctí mezinárodní humanitární právo, ale tyto útoky ukazují, že nemají pod kontrolou použití síly a nedokážou zabránit útokům na nemocnice plné pacientů,“ uvedli Lékaři bez hranic ve svém prohlášení.

Konflikt v Jemenu začal v roce 2014, když šíité obsadili Saná a postupovali dál na jih. Loni do bojů vstoupila arabská koalice. Boje si vyžádaly přes 6500 mrtvých, z nichž polovina byli civilisté. Vyvolaly také humanitární krizi a vyhnaly z domovů na 2,8 milionu Jemenců. Mocenský chaos umožňuje radikálům z Al-Káidy a takzvaného Islámského státu (IS) získávat nové bojovníky a usazovat se v odlehlých částech země.

Ohodnoťte tento článek!