Lékaři bez hranic začnou v prosinci testovat léky proti ebole

Ilustrační foto; krev, zkumavky, laboratoř

Klinické studie tří potenciálních léků proti ebole začnou na klinikách organizace Lékaři bez hranic (MSF) v Guineji a Libérii už v prosinci. S odvoláním na tuto humanitární organizaci o tom informovala agentura Reuters. Tři oddělené zkoušky se uskuteční na vzorku několika stovek pacientů.

Libérie uvedla, že ruší výjimečný stav vyhlášený právě kvůli ebole.

Zkoušky se budou týkat léčiv Brincidofovir americké společnosti Chimerix a Favipiravir japonské firmy Fujifilm. Třetí test bude ověřovat účinnost podání krevní plazmy pacientů, kteří ebolu přežili. Podle MSF je možné, že se v následujících měsících k testování přidají i další výrobci se svými preparáty.
Studie údajně nebudou pracovat se skupinami, kterým budou lékaři podávat pouze placebo.

Zúčastní se jich navíc pouze skutečně infikovaní pacienti, kteří dají s testováním písemný souhlas. Klinické studie budou provádět různé vědecké instituce, například univerzita v britském Oxfordu, belgický Institut tropické medicíny v Antverpách nebo francouzský Národní institut zdraví.

Podle MSF mohou být první výsledky k dispozici už v únoru 2015. Už nyní ale vyzvali zástupci organizace výrobce dotyčných léčiv, aby zahájili výrobu. Chtějí tak prý zabránit jejich nedostatku v případě, že se potvrdí jejich účinnost a bezpečnost.

Dosud byly experimentální léky nasazeny jen v ojedinělých případech. Látku zvanou ZMapp dostalo několik lidí v USA, ve Španělsku i v západní Africe.

Liberijská prezidentka Ellen Johnsonová-Sirleafová zrušila výjimečný stav, který v zemi zavedla 6. srpna. Učinila tak v reakci na údaje WHO, podle kterých se šíření nemoci v Libérii začíná zpomalovat. Boj proti ebole, která v Libérii zabila více než 2800 lidí, ale podle ní ještě není vyhraný. V rámci opatření spojených s výjimečným stavem byly uzavřeny školy a některá tržiště a zrušena velká shromáždění. Vláda také mohla dočasně omezovat osobní svobodu obyvatel. Nadále zůstává v platnosti zákaz nočního vycházení.

WHO ve středu uvedla, že virem eboly, který způsobuje krvácivou horečku, se v západní Africe nakazilo 14.098 lidí, z nichž asi 5160 nemoci podlehlo. Nejvíce postižené epidemií jsou Libérie, Sierra Leone a Guinea. Zatímco v Libérii se situace prý již uklidňuje, Sierra Leone podle WHO zaznamenala v posledním týdnu „prudký nárůst“ nových případů. Nakazilo se tam 421 lidí.

Ohodnoťte tento článek!