Lékaři kritizují USA za nakládání s hladovkáři na Guantánamu

Přes 250 lékařů ze sedmi zemí vyzvalo americkou vládu, aby přestala násilím nutit k jídlu vězně držící hladovku na americké základně Guantánamo. Vězni mají právo odmítnout léčbu a lékaři musí jejich rozhodnutí respektovat, uvádí se v dopise, který v pátek otiskl britský lékařský časopis The Lancet…

Londýn – Podle něj by lékaře, kteří nutí vězně násilím k příjmu potravy, měly jejich profesní organizace potrestat.

Vyzýváme americkou vládu, aby zajistila přístup nezávislých lékařů k zadržovaným a aby přestala zadržované nutit násilím k jídlu, uvádí se v otevřeném dopise podepsaném lékaři z Británie, USA, Irska, Německa, Austrálie, Itálie a Nizozemska.

Světová lékařská asociace výslovně ve dvou deklaracích z roku 1975 zakazuje násilné vyživování, tvrdí dopis. Americká lékařská asociace je signatářem obou deklarací. „Profesní organizace by se měly zabývat každým, kdo tyto zásady porušuje,“ dodává dopis.

Nakládání s vězni na Guantánamu je předmětem kritiky humanitárních organizací i některých vlád. Jen deset z asi 500 zadržovaných zajatců podezřelých z terorismu bylo od počátku roku 2002 obviněno z nějakého zločinu.

Americké úřady tvrdí, že násilná výživa vězňů má zlepšit jejich zdravotní stav a je prováděna humánně.

Podle signatářů dopisu by americká veřejnost a američtí lékaři měli vědět o tom, co se na Guantánamu děje. „Je to výzva Americké lékařské asociaci. Budou se řídit deklaracemi (zakazujícími násilnou výživu), nebo jsou tyto deklarace kusy papíru, které nemají ani cenu papíru, na němž jsou napsány?“ řekl neurolog David Nicholl z nemocnice v britském Birminghamu, který byl iniciátorem dopisu.

Loni v prosinci údajně zahájilo hladovku 80 vězňů na Guantánamu. Nyní jejich počet prý poklesl na čtyři, uvedla televize BBC.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!