Lékaři požadují prošetřit roli zdravotníků při mučení iráckých vězňů

Lékařská veřejnost požaduje, aby byla prošetřena role amerického vojenského zdravotnického personálu v případu zneužívání tresanců v irácké věznici Abú Grajb. „V některých případech zdravotníci spolupracovali s vyšetřovateli nebo dozorci, kteří vězně zneužívali a nesepsali pravdivé zprávy,“ píše autor článku v časopise Lancet…

Lékařská veřejnost ve Spojených státech požaduje, aby byla prošetřena role vojenského zdravotnického personálu v případu zneužívání tresanců v irácké věznici Abú Grajb. Své požadavky uvedli v článcích, které otiskl časopis Lancet.

O zneužívání iráckých věznů americkými vojáky začala média informovat na jaře letošního roku, když se na veřejnosti objevily fotografie nahých a zraněných vězňů, u kterých pózovali američtí vojáci.

Nyní začíná vycházet najevo, že svou roli v případu hráli také američtí zdravotníci, informuje server New Scientist.

„Systém amerického vojenského zdravotnictví nedokázal ochránit lidská práva zadržovaných. V některých případech zdravotníci spolupracovali s vyšetřovateli nebo dozorci, kteří vězně zneužívali. Nesepsali pravdivé lékařské zprávy o případech zranění či smrti, ke kterým došlo v důsledku fyzického týrání zadržovaných,“ píše v časopise Lancet doktor Steven Miles z Univerzity v Minnesotě.

Miles společně s redaktory časopisu požaduje, aby role zdravotnického personálu americké armády byla důkladně prošetřena.

Autor článku vychází z několika různých zdrojů a dostupných vládních dokumentů, které mají pochybení zdravotníků dokazovat.

Lživé údaje v lékařských záznamech

Miles popisuje případ, kdy zdravotníci opustili místnost, kde byl vyšetřovaný mučen a umožnili tak, aby vyšetřovatelé v mučení pokračovali.

V jiném případě zdravotník údajně zavedl katétr do mrtvého těla vězně, aby tak vytvořil důkaz, že vězeň zemřel přirozenou smrtí v nemocnici a nikoliv v důsledku mučení.

Lékaři také údajně zaznamenávali lživé údaje o příčinách úmrtí vězňů. V listopadu 2003 američtí vojáci udusili vězně spacím pytlem. Lékaři napsali, že zadržený zemřel přirozenou smrtí. Šest měsíců později Pentagon oficiálně prohlásil, že šlo o vraždu udušením.

Lékaři jsou zděšeni tím, že vojenští zdravotníci fyzickému týrání vězňů nečinně přihlíželi. „Jak to, že nikdo z nich neprotestoval? Proč se nikdo tomu nepostavil?“ ptá se doktor Micheal Grodin z Univerzity v Bostonu.

(ivb), www.Zdravi.Euro.cz

Ohodnoťte tento článek!