Lékaři v SR přešli na stávkovou pohotovost, nechtějí akciovky

Pokud vláda nezastaví transformaci nemocnic na akciové společnosti a nezvýší mzdy zdravotníků, jsou slovenští lékaři připraveni jít do ostré stávky. Lékařské odborové sdružení zatím připustilo stávku v bratislavské fakultní nemocnici, ale nevyloučilo ani rozšíření protestů na další zdravotnická zařízení v zemi…

Pokud vláda necouvne, začne stávka v dubnu

Podle odborářů přešla na stávkovou pohotovost už většina slovenských nemocnic, kde vznikají stávkové výbory. Ostrá stávka by měla být v dubnu. Šéf odborářů Marian Kollár prohlásil, že důvodem stávky je celá reforma zdravotnictví, která v některých případech způsobila snížení platů zdravotníků. „Situace ve zdravotnictví je neudržitelná.

Průměrný plat slovenských zdravotníků činil loni 17 tisíc korun. A to jsou kvůli přesčasům v zaměstnání o polovinu déle než ostatní zaměstnanci,“ upozornil. Podle Kollára reálná mzda ve zdravotnictví posledních pět let klesala. Kritici reformy označují transformaci veřejných zdravotnických zařízení na obchodní společnosti za skrytou privatizaci.

Lékaři bratislavské fakultní nemocnice už začátkem roku požádali ředitele o zvýšení mezd o 25 procent. Vedení požadavky odmítlo a ředitel vzápětí navrhl snížení počtu lékařů na klinikách a odděleních, aby prý bylo na zvýšení platů. Odboráři to nazvali vydíráním a mstou.

Slovenský ministr zdravotnictví Rudolf Zajac se domnívá, že lékaři a jejich zaměstnavatelé zatím nevyužili všech možností vyjednávání. „Za takové situace je předčasné uvažovat o stávce,“ dodal. Ministr slibuje zvýšení mezd a jejich reálný růst. Podle něho dostanou letos nemocnice zhruba o pět procent víc peněz než loni. „Kolik se z této částky promítne do zvýšení platů, je už věcí nemocnic,“ konstatoval ministr.

Právo

Ohodnoťte tento článek!