Lékaři v SR se po skončení protestu do práce hromadně nevracejí

podpis, smlouva, dokumenty

Na 1200 slovenských lékařů, kteří se výpověďmi snažili dosáhnout vyšších platů a splnění dalších požadavků, se do nemocnic navzdory víkendové dohodě mezi vládou a odbory prozatím hromadně nevracejí. Nové pracovní smlouvy totiž prověřují odbory, které je už v několika případech odmítly.

Některá zdravotnická zařízení nadále fungují v omezeném režimu. Podle ministerstva zdravotnictví všechny nemocnice ale dokážou zajistit alespoň akutní péči o pacienty, vypomáhají jim čeští armádní lékaři.

Pracovní smlouvy nepodepsali například lékaři v Nitře a Trnavě, v prešovské nemocnici nepřišla do práce zhruba stovka doktorů. Podobně postupovali zdravotníci i v bratislavských zdravotnických zařízeních, která jsou největší v zemi. Situace se naopak výrazně zlepšila v Trenčíně, kde lékaři nastoupili do směn v tamní fakultní nemocnici. Jednotlivá oddělení zde již přecházejí na běžný provoz.

V nitranské nemocnici se doktoři vrátí patrně až ve středu, místní odbory totiž návrh pracovních smluv odmítly. „Vedení nemocnice nyní musí připravit nové smlouvy, protože (předložené dokumenty) byly dosti nestandardní i na slovenské poměry,“ uvedl odborář Peter Visolajský.

Šéf lékařských odborů Marian Kollár tvrdil, že ve smlouvách připravených některými nemocnicemi se vyskytly formální nedostatky, například ohledně dohodnutého navýšení mezd. Hlavní organizátor lékařského protestu odhadl, že po jejich úpravě a po podpisu lékaři odbory předají dokumenty najednou, stát by se tak mohlo v úterý.

Odbory už dříve avizovaly, že lékaři se do nemocnic hromadně vrátí poté, co pracovní smlouvy zkontroluje lékařské odborové sdružení. Tento postup odůvodnily tím, aby se pracovní podmínky doktorů nezhoršily a aby se mohli do práce vrátit všichni, kteří výpověď podali.

Ministr zdravotnictví Ivan Uhliarik dnes vybídl odbory, aby urychleně zajistily, že lékaři pracovní smlouvy převezmou. „Čekáme na lékaře, kdy podepíšou smlouvy,“ řekl. Od návratu lékařů do práce bude záviset zrušení mimořádných opatření ve zdravotnictví. „V případě, že odboráři zajistí podpis nových pracovních smluv lékařů s nemocnicemi, ve středu na jednání vlády navrhnu zrušení nouzového stavu,“ prohlásil Uhliarik.

Po zrušení nouzového stavu v 16 z téměř stovky slovenských nemocnic se očekává ukončení mise českých armádních doktorů na Slovensku. Necelé tři desítky vojenských specialistů přijely do země v sobotu na základě nabídky české vlády, kterou slovenská strana využila. České vojenské doktory Slovensko nasadilo do čtyř nemocnic, aby vypomohli se zajištěním péče o pacienty.

Hromadnými výpověďmi si část z asi 7000 slovenských nemocničních lékařů, podobně jako dříve v tomto roce jejich čeští kolegové, chtěla vynutit razantní zvýšení platů. Zatímco česká vláda doktorům ustoupila, kabinet premiérky Ivety Radičové požadavky doktorů odmítl. Obě strany se dohodly až poté, co slovenské odbory ustoupily a přijaly nabídku na postupný nárůst základních platů lékařů.

Ohodnoťte tento článek!