Léky obsahující rofecoxib se stahují z oběhu

Z lékáren a od distributorů budou postupně stahovány léčivé přípravky Ceeoxx a Vioxx, které obsahují účinnou látku rofecoxib. Pacienti léčení některým z
těchto přípravků budou převedeni na jinou dostupnou léčbu během své příští pravidelné návštěvy lékaře…

PRAHA –

Důvodem stažení je riziko kardiovaskulárních příhod při dlouhodobém podávání, sdělil Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL).

Přípravek Vioxx ve formě tablet po 12,5 miligramech a 25 miligramech nebo suspenze 12,5 miligramů na pět mililitrů byl indikován při osteoartróze a při revmatoidní artritidě.

Přípravek Ceeoxx v tabletách po 25 a 50 miligramech účinné látky předepisovali lékaři mimo jiné ke zmírnění akutní bolesti. Výrobcem léků je mezinárodní firma Merck Sharp & Dohme (MSD).

„V celé České republice užívá přípravky s rofecoxibem kolem 5000 pacientů,“ řekl tiskový mluvčí společnosti Stanislav Svoboda. Léky podle něj byly distribuovány do běžné sítě lékáren.

DÁLE ČTĚTE:
Informace SÚKL pro lékaře
Informace SÚKL pro pacienty

„O jejich stažení rozhodla firma ve čtvrtek v 15:00 a lékaři i lékárníci o tom budou neprodleně vyrozuměni,“ uvedl mluvčí MSD.

Ke stažení léků vedly podle Svobody firmu výsledky dlouhodobé studie. Ty ukázaly u pacientů užívajících rofecoxib zvýšení rizika kardiovaskulárních příhod, konkrétně infarktu myokardu a cévních mozkových příhod.

Podle studie se relativní riziko těchto příhod zvyšuje po 18 měsících léčby, neprokázalo se však v kratší době podávání, zdůraznil mluvčí.

Rofecoxib byl pro riziko nežádoucích kardiovaskulárních účinků sledován již od roku 2002 a podle SÚKL byly lékaři průběžně informováni o jeho bezpečnosti. Podrobnější informace pro lékaře a pacienty nyní ústav zveřejnil na svých internetových stránkách www.sukl.cz.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!