Liberečtí zdravotníci odletěli na Srí Lanku

Další čeští záchranářizdravotníci zamířili včera na Sri Lanku. Členové mise ze skupiny Hand for help tam postaví dětskou nemocnici, zatím však nevědí, kdo to bude a kde přesně budou působit…

Z Prahy odletěl po 14. hodině jako předvoj čtyřčlenný tým, dalších 23 záchranářů se k nim připojí v pátek.

„Počítáme s tím, že tam není nic, máme však zpracován projekt a vezeme si nářadí,“ řekl na ruzyňském letišti zpravodaji ČTK technik Stanislav Hrdlička z Brna.

Nahradí zničenou nemocnici

Poznamenal, že jakmile bude vybrán pozemek a budou vyřešeny majetkové vztahy, jsou záchranáři schopni mobilní nemocnici postavit do dvou až tří dnů.

Nejpravděpodobnější lokalitou je podle něj jižní část ostrova, zhruba 40 kilometrů od hlavního města Kolomba.

Zdravotnické zařízení by tam mělo nahradit dětskou nemocnici, kterou na konci loňského roku zničily obří vlny, vyvolané podmořským zemětřesením v Indickém oceánu.

„Budeme suplovat minulé zařízení, je tam totiž spousta dětí, o které se nikdo nestará,“ řekl další člen výpravy, Stanislav Mackovík.

Základnu má skupina ze společnosti Hand for help v Liberci, odkud včera odjela úderem desáté hodiny dopoledne.

„Mám o manžela velký strach, ale tohle je práce, pro kterou žije,“ řekla Právu Lucie Mackovíková, která držela v náručí 13měsíčního syna Ondřeje.

Ihned potom popřál výpravě vedoucí mise Jaromír Dolanský hodně zdaru. „Tak ať se všechno povede a hodně úspěchů,“ zavelel a záchranáři vyrazili do Prahy.

„Na Srí Lance bychom měli vytipovat místo, kde přesně dětskou nemocnici rozvineme. Musí to být postaveno tak, aby, pokud bude zemětřesení, na nás nic nespadlo, a kdyby přišla vlna, aby nás nesmetla,“ vylíčil stěžejní úkol prvních čtyř členů výpravy Mackovík.

Na pražském ruzyňském letišti se k nim připojil ještě dětský lékař David Hadrava a bývalý konzul na Srí Lance Alexandr Vetengl.

První skupina s sebou podle Mackovíka vezla hlavně batoh plný léků a obvazové kufry. „Máme s sebou vybavení, jakým je běžně vybaven vrtulník záchranné služby, který létá k pacientům,“ poznamenal záchranář, který má bohaté zkušenosti právě z letecké záchranné služby a nyní pracuje na odboru zdravotnictví Krajského úřadu v Liberci.

Na svou misi dostal po dohodě s vedením kraje volno na dobu 30 dnů. Pak ho na místě vystřídá jiný záchranář.

Už pomáhali v Íránu

Skupina 23 záchranářů se k nim připojí v pátek. „Na Srí Lanku povezeme náklad o váze 12 tun – například elektrocentrály, čističku vody, mobilní sprchové kouty a WC a samozřejmě zdravotnický materiál a léky,“ uvedla tisková mluvčí společnosti Hand for help Jana Eichlerová.

Ve výpravě bude pět lékařů, zdravotní sestry, záchranáři a specialisté na vytváření co nejlepších podmínek pro práci týmu. Lékaři na Srí Lance zůstanou jeden měsíc a pak je vystřídají jiní kolegové.

Většina zdravotních sester a dalších členů mise na Srí Lance setrvá tři měsíce. Řada členů skupiny se zúčastnila před rokem pomoci v íránském Bamu, postiženém zemětřesením. „Už v Bamu jsme zjistili, že v místě katastrofy chybí právě kvalifikovaná péče o děti,“ uvedl Dolanský.

Na pomoc lidem ve zpustošených přímořských oblastech potřebuje liberecká mise zhruba šest miliónů korun. Od firem, nadací i jednotlivců již záchranáři obdrželi nebo v nejbližší době obdrží tři milióny korun. Z příspěvků Hand for help splatí šestimiliónový úvěr, který jí poskytla Česká spořitelna.

Dárci mohou příspěvek na nemocnici pro Srí Lanku poslat na účet společnosti Hand for help s číslem 988 414 309/0800. Podrobnější informace lze získat na stránkách www.handforhelp.cz.

Právo

Ohodnoťte tento článek!