Libye propustí Bulharky, pokud budou děti odškodněny

Pět bulharských zdravotních sester, které byly odsouzeny k smrti za údajné nakažení stovek libyjských dětí virem HIV, by Libye mohla propustit. Rodiče postižených dětí ale po Bulharsku požadují kompenzace. Sofie se musí postarat o dětské pacienty, prohlásili jejich příbuzní…

(foto: město Benghází)

„Předali jsme delegaci lékařů z Evropské unie dopis se třemi požadavky,“ oznámil předseda sdružení příbuzných poškozených dětí Ramadán Fiturí.

„Za prvé podrobit všechny nakažené děti léčbě ve specializovaných střediscích v Evropě. Za druhé, vybudování specializované nemocnice ve městě Benghází a za třetí poskytnutí všech nezbytných léků a vyplacení spravedlivého odškodného. Výměnou za to se přestaneme záležitostí zdravotních sester zabývat,“ uvedl Fiturí.

Podobné požadavky už v neděli vznesl libyjský ministr zahraničí Abdar Rahmán Muhammad Šalgham.

Bulharsko ale požadavky odmítlo a zopakovalo výzvu k bezpodmínečnému propuštění svých občanek, které považuje za nevinné. Uznání odškodnění by podle Sofie znamenalo přiznání viny.

Libyjský soud ženy v květnu uznal vinnými z infikování 380 dětí v nemocnici v Benghází virem HIV. Sestřičky rovněž údajně způsobily smrt dalším 46 dětem.

Odsouzené zdravotní sestry tvrdí, že jejich doznání byla vynucena mučením, a považují se za obětní beránky, kteří mají sloužit k odvedení pozornosti od pravých pochybení.

Hospodářské noviny

Ohodnoťte tento článek!