Lichtenštejnsko v referendu odmítlo liberalizovat potraty

Lichtenštejnsko v referendu odmítlo liberalizovat potratové zákonodárství. Proti návrhu povolit potraty v prvních 12 týdnech těhotenství nebo v případě vážného poškození vývoje plodu hlasovalo 52,3 procenta lidí.

Odpůrci liberalizace v této silně katolické zemi získali o 500 hlasů více než příznivci potratového zákona. Volební účast podle agentury AFP dosáhla 60 procent.

Regent Alois, kterému jeho otec a kníže Hans-Adam II. v roce 2004 předal „v plném rozsahu a na neomezenou dobu“ výkon moci, před měsícem podle AP prohlásil, že v případě dekriminalizace zákon o potratech vetuje. Zdůvodnil to tím, že liberalizace legislativy by mohla vést k potratům postižených plodů v pozdním stupni těhotenství.

Příznivci uvolnění potratů Aloise kritizovali za narušování demokratického procesu a odrazování voličů.

Podle současných zákonů hrozí ženám, které potrat podstoupí, až jeden rok ve vězení. Lékaři za takovýto zákrok mohou jít za mříže až na tři roky. Výjimkou je pouze stav, kdy je matka ohrožena na životě nebo když žena otěhotní do 14 let věku.

Liberální aktivisté po změnách volali, protože doposud si prý ženy kvůli strachu před postihem tajně jezdily do Rakouska nebo Švýcarska dokonce i pro radu o možnostech při nechtěném těhotenství.

Výsledek referenda znamená, že ve hře je protinávrh podporovaný dvěma hlavními politickými stranami. Ten počítá s tím, že potraty zůstanou nadále nelegální. Pokud je ale žena podstoupí v zahraničí, postih by jí už hrozit neměl.

V tomto miniaturním středoevropském knížectví, které se nachází na pravém břehu horního toku Rýna mezi Švýcarskem a Rakouskem, žije asi 36 tisíc lidí.

Ohodnoťte tento článek!