Lídři demokratů prý pokročili v jednáních o reformě zdravotnictví

usa, kongres

Lídři demokratů v americkém Kongresu Nancy Pelosiová a Harry Reid po středečním osmihodinovém jednání s prezidentem Barackem Obamou podle agentur uvedli, že výrazně pokročili v jednáních o dosažení kompromisu v návrhu zákona zdravotnické reformy.

Právní normu rozšiřující počet pojištěných Američanů sice obě komory Kongresu schválily už loni, nicméně učinily tak v odlišném znění. Obě komory by se nyní měly dohodnout na jednom znění.

Středeční schůzka byla prvním přímým jednáním mezi předsedkyní Sněmovny reprezentantů Pelosiovou, šéfem demokratické většiny v Senátu Reidem a prezidentem Obamou o sloučení obou verzí návrhů reformy.

„Dnes jsme učinili významný pokrok v překonání zbývajících rozdílů mezi oběma verzemi návrhu zákona o zdravotním pojištění,“ uvedli Obama, Pelosiová a Reid ve společném prohlášení.

Podle Stenyho Hoyera ze Sněmovny reprezentantů se demokraté dostali blízko finální dohody. Naopak republikáni tvrdí, že stále mají šanci reformu zablokovat.

Reforma zdravotnictví je z domácího hlediska nejsledovanější Obamův projekt a hlavní faktor, na jehož základě Američané prezidenta v současnosti posuzují.

Senátoři schválili svou verzi zákona 24. prosince, členové Sněmovny 7. listopadu.

Ve verzi schválené Sněmovnou je na rozdíl od té senátní obsažena možnost veřejného pojištění, které má konkurovat komerčnímu, a v konečném důsledku má snížit ceny na trhu.

Další odlišnosti se týkají potratů – senátní a sněmovní verze jsou různě ostré v omezení federálních prostředků, které by mohly jít na pokrytí potratů.

Odlišnosti se týkají i financování celé nákladné reformy, které by například podle Sněmovny mělo jít z daně pro nejbohatší Američany.

Schvalování reformy provázejí už měsíce vyostřené debaty. Kromě republikánů, podle kterých je reforma velmi nákladná, byli jejími odpůrci donedávna i umírnění demokraté. Své pochyby má i veřejnost.

Pokud nová právní norma vstoupí v platnost, půjde o největší zásah do amerického zdravotního systému od roku 1965.

Ohodnoťte tento článek!