Lůžka pro Saúdskou Arábii: největší zakázka pro firmu Linet

Firma Linet dodá během roku 2005 do Saúdské Arábie asi 1700 kompletů zahrnujících nemocniční lůžko, matraci, pacientský stolek, servírovací stolek a další příslušenství. Jde o největší jednorázovou zakázku, jakou kdy tento český výrobce zdravotnické techniky získal…

Hodnota dodávek přesáhne 130 milionů korun. Komplety odebere asi dvacet nemocnic. Půjde jak o speciální lůžka pro jednotky intenzivní péče, tak o lůžka pro běžná oddělení.

„Na projektu, který jsme získali od Ministerstva zdravotnictví Saúdské Arábie, jsme pracovali dva roky,“ informoval obchodní ředitel Linetu Jan Horák.

Podle jeho vyjádření měla jedna ze saúdskoarabských nemocnic po zmíněnou dobu k dispozici několik desítek postelí od různých výrobců. Ti pak museli na základě připomínek zdravotnického personálu vyvíjet další zlepšení. Lůžka Linetu vyšla z těchto dlouhodobých testů nejlépe.

Současně se Linet zúčastní dalšího významného výběrového řízení Ministerstva zdravotnictví Saúdské Arábie, které bylo vyhlášeno v červnu roku 2004. Jde o dodávku asi pěti tisíc lůžek a dalšího vybavení pro 150 stávajících a 32 zcela nových nemocnic.

„Podle střízlivého odhadu by šlo o zakázku v hodnotě až půl miliardy korun,“ prohlásil Horák s tím, že podle jeho názoru má Linet ve výběrovém řízení poměrně dobrou pozici. Rozhodnutí by mělo padnout v únoru.

Linet vyrábí v Želevčicích u Slaného přes 17 tisíc lůžek ročně a dodává k nim i široký sortiment doplňkového příslušenství. Společnost má dominantní postavení na českém trhu.

Ve svém oboru patří mezi pět největších světových firem. V roce 2004 Linet exportoval zhruba 82 procent produkce. Největšími odběrateli jsou země Evropské unie, Japonsko a státy Středního východu.

Firma loni vyvážela do 67 zemí. Společnost s 300 zaměstnanci dosáhla ročních tržeb ve výši asi 900 milionů korun. Za rok 2005 to již má být přes miliardu.

PETR KORBEL, Ekonom

Ohodnoťte tento článek!