Maďarská vláda očekává z privatizace Richtera 100 miliard forintů

Maďarská vláda očekává z privatizace farmaceutické společnosti Richter výnos 100 miliard forintů (přes 12,5 miliardy Kč). Vláda zřejmě ještě letos vydá obligace směnitelné za akcie firmy, což by jí mělo zmíněnou částku vynést…

BUDAPEŠŤ – Uvedla to v pátek agentura MTI s odvoláním na sdělení ministra Pétera Kisse.

Ministr po návštěvě ve společnosti uvedl, že vláda chce v rámci transakce nabídnout k prodeji svůj podíl 25 procent plus jednu akcii. Obligace budou směnitelné za akcie firmy za pět let.

Přípravy na prodej zhruba čtvrtinového státního podílu v největším maďarském výrobci léků Richter Gedeon oznámil ministr financí Tibor Draskovics zhruba v polovině letošního dubna. Privatizačním poradcem maďarské vlády se stala na základě tendru společnost J.P. Morgan Securities.

Společnost Richter, jejíž tržní hodnota činí 2,2 miliardy dolarů (asi 56 miliard korun), je téměř ze dvou třetin vlastněna zahraničními institucionálními investory a po chorvatské Plivě je druhým největším výrobcem léků ve střední Evropě. V loňském roce společnost zvýšila čistý zisk o 19,2 procenta na rekordních 33,60 miliardy forintů (4,3 miliardy Kč), zejména díky silnému prodeji gynekologických preparátů ve Spojených státech. Tržby stouply o 17,5 procenta na 116,66 miliardy forintů.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!