Maďarsko v příštím roce zvýší ceny dotovaných léků

Maďarsko zvýší od začátku příštího roku spotřebitelské ceny dotovaných léků v průměru o sedm procent. Oznámilo to ministerstvo zdravotnictví s tím, že ze zvýšení nebudou těžit výrobci léků, jejichž prodejní ceny zůstanou beze změny. „Ceny léků stoupnou v průměru o sedm procent…“

BUDAPEŠŤ – Maďarsko zvýší od začátku příštího roku spotřebitelské ceny dotovaných léků v průměru o sedm procent. Oznámilo to ministerstvo zdravotnictví s tím, že ze zvýšení nebudou těžit výrobci léků, jejichž prodejní ceny zůstanou beze změny.

„Ceny léků stoupnou v průměru o sedm procent,“ řekla mluvčí ministerstva agentuře Reuters. Dodala, že výrobci na základě dohody s vládou nemohou své ceny dotovaných léků s výjimkou zvláštních okolností zvyšovat až do začátku roku 2006.

Upozornila však, že ceny nedotovaných léků vláda nekontroluje a jejich výše

bude záležet na rozhodnutí farmaceutických firem.

Zvýšení cen dotovaných léků by mělo vést k nárůstu příjmů fondu zdravotního pojištění, který rok co rok překračuje plánované výdaje.

Vláda nyní odhaduje výdaje na dotace léků v letošním roce na 283 miliard forintů (přes 36 miliard Kč) ve srovnání s plánovanými 240 miliardami.

Maďarská vláda letos snížila ceny dotovaných léků o 15 procent a náklady tohoto kroku rozdělila mezi státní rozpočet a farmaceutické firmy. Část této dohody vyprší na konci letošního roku, což vládě umožní zvýšení spotřebitelských cen dotovaných léků, píše agentura Reuters.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!