Medicínský průmysl je tahounem kubánské ekonomiky

Kuba – země dosud závislá na příjmech z turistiky, exportu doutníků a niklu dokázala v tichosti vybudovat silný medicínský průmysl, který může pomoci problematické kubánské ekonomice…

Turistický průmysl, který přináší do země nejvíce zahraniční měny, brzy předběhnou výnosy biotechnologických firem, vývoz vakcín a poskytování zdravotních služeb cizincům, předpovídají představitelé tamního ministerstva zdravotnictví.

Úspěšné klinické studie v několika zemích už Kubě zajistily pozici světové mocnosti v oblasti onkologického výzkumu a léčby.

Díky dvojnásobně vyšším vývozům biotechnologických firem se loňský rozpočet kubánského zdravotnictví zvýšil o 300 milionů dolarů.

Loni byla v Číně otevřena kubánská biotechnologická pobočka, kam Havana přenesla svou technologii pro onkologickou léčbu.

Letos míří Kuba na Západ. Německá biotechnologická firma Oncoscinece provádí klinické studie onkologického léku TheraCIM h_R3 vyvinutého na Kubě.

Kalifornská firma Cancervax se chystá testovat další onkologický lék, který byl vyvinut na Kubě. Washington v tomto případě udělil výjimku z embarga na veškeré obchody s Kubou.

„Pokud se nám podaří proniknout na západní trh, stane se zdravotnický průmysl hlavním tahounem celé kubánské ekonomiky,“ uvedl Rolando Perez, výzkumník z Centra molekulární imunologie.

Start po rozpadu SSSR

Vůdce Fidel Castro chtěl z Kuby vytvořit celosvětovou medicínskou velmoc již v roce 1957, kdy se chopil moci. Potenciálním zdrojem příjmů se zdravotnictví stalo až po rozpadu Sovětského svazu, který byl pro Kubu finančním sponzorem.

Během devadesátých let byla Kuba první zemí, která vyvinula a dostala na trh vakcínu proti meningititě typu B. Tím si zajistila výrazný nárůst příjmů z vývozu. Později začala vyvážet také vakcíny proti hepatitidě B, kterou dnes nakupuje třicet zemí, včetně Číny, Indie, Ruska, Pákistánu a latinskoamerických zemí.

Kubánští lékaři jsou žádanými odborníky v různých zahraničních misích. V rámci humanitárních akcí v 68 zemích světa jich nyní působí zhruba 20 tisíc (lékaři pracují například ve Venezuele, Pákistánu nebo zemích postižených tsunami). V zahraničí se proslavili také kubánští oftalmologové. Podařilo se jim operovat zhruba šest milionů chudých pacientů z latinskoamerických zemí, kteří trpěli očním katarem.

ZDROJ: BBC News

(ivb), www.Zdravi.Euro.cz

Ohodnoťte tento článek!