Měnová krize dopadá i na ruské zdravotnictví

Rusko

Ruská měnová krize tvrdě dolehla na léčbu vážně nemocných, protože velkou část léků Rusko kupuje v zahraničí a v důsledku znehodnocení rublu náklady na jejich dovoz rostou. V rozhovoru pro agenturu RIA Novosti to prohlásil hlavní ruský dětský onkolog Vladimir Poljakov.

Ruské nemocnice podle něj „zachvátila panika“.

Lékaři podle Poljakova naléhavě žádají vládu, aby na dovoz léčiv uvolnila ze státní pokladny větší prostředky. Měnová nouze dolehla hlavně na onkologické kliniky, kde je procento dovážených léků zvlášť vysoké.

„Na tuzemskou výrobu jsme nestačili přejít a nemocnice se dostávají do alarmující situace,“ řekl Puljakov. Některý z členů vlády by podle něj měl promluvit v ruské televizi, protože pacienty i léčebná zařízení zachvátila panika.

Ruský rubl počátkem týdne utrpěl desetiprocentní ztrátu, nejhlubší jednodenní oslabení od roku 1998, kdy rychlý pád měny zavedl Rusko do platební neschopnosti a lidé ztratili většinu úspor. Ve středu rubl výrazně zpevnil po zprávách, že ruské ministerstvo financí začalo prodávat devizy a centrální banka ohlásila opatření ke stabilizaci finančních trhů.

Ohodnoťte tento článek!