Město New York zakáže prodej cigaret osobám mladším 21 let

Osoby mladší jednadvaceti let si už zanedlouho v New Yorku cigarety nekoupí. Rozhodl o tom starosta Michael Bloomberg, který včera podepsal nový zákon upravující pravidla prodeje tabákových výrobků. New York se tak stal prvním velkým americkým městem, které věkovou hranici pro nákup kuřiva posunulo z 18 na 21 let.

Bloomberg chce přístup k tabáku ztížit mladým lidem ve věku, kdy si velká většina kuřáků vypěstuje návyk. Podle městské zdravotní správy propadne 80 procent kuřáků definitivně svému zlozvyku právě před dosažením jednadvaceti let. Tabákové společnosti a někteří trafikanti protestují: vyšší věková hranice podle nich jen kuřáky nasměruje na černý trh.

Zákon, který nabude účinnosti za šest měsíců, má teenagerům především znemožnit, aby své starší kamarády používali jako nastrčené kupce cigaret. „Napříště se budou muset obracet na dospělé, což jim snad kouření zkomplikuje,“ doufá městský radní Thomas Farley.

Bloomberg má podle agentury AP v úmyslu podniknout i další protikuřácké kroky. Zakáže například, aby se v maloobchodní síti cigarety prodávaly s jakoukoli slevou. Výrobci cigaret často podněcují prodejce ke slevovým akcím, aby nalákali nové zákazníky.

Bloomberg hodlá zároveň prosadit, aby cena za krabičku cigaret nebyla v žádném případě nižší než 10,5 dolaru (asi 210 Kč). I tyto kroky ale podle kritiků přivedou nové zákazníky k pokoutním prodejcům, jichž je v New Yorku stále víc než dost.

1)
“Pojišťovně se však podařilo poprvé v její historii počet pojištěnců udržet. Velký počet pojištěnců byl získán zejména akvizicemi spojenými s projektem elektronických zdravotních knížek a projevil se zde i nový klientsky orientovaný přístup Pojišťovny. Nárůst počtu pojištěnců ve srovnání se Zdravotně pojistným plánem 2010 byl rozhodující pro překročení tvorby Základního fondu zdravotního pojištění i v okamžiku, kdy i za této situace poklesla oproti roku 2009 částka předpisu pojistného z v.z.p. o 1,3% a v porovnání s rokem 2008 dokonce o 1,8%.”
Zdroj: Výroční zpráva VZP ČR 2010 (kapitola 5.1 Základní fond zdravotního pojištění, strana 28).
Ohodnoťte tento článek!