Mexičanka si sama provedla císařský řez a zachránila syna

Zdravému chlapci dala život mexická žena, když si vlastnoručně provedla císařský řez kuchyňským nožem. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na lékaře, podle nichž jde pravděpodobně o první takový známý případ, kdy matka i novorozenec přežili…

LONDÝN –

Čtyřicetiletá Mexičanka, jejíž totožnost nebyla uvedena, žije ve venkovské oblasti bez elektřiny, tekoucí vody a kanalizace. Do nejbližší nemocnice je z jejího domova osm hodin jízdy autem. O předcházející dítě přišla kvůli komplikacím při porodu a ani tentokrát se jí nedařilo porodit přirozenou cestou. Proto se rozhodla provést si císařský řez.

„Vypila tři sklenky silného alkoholu a pak si s pomocí kuchyňského nože po třech pokusech rozřízla dělohu… a přivedla na svět chlapce, který okamžitě dýchal a křičel,“ shrnul zákrok doktor R.F.Valle z nemocnice v mexickém San Pablu. Celý případ obšírně popsal v odborném magazínu International Journal of Gynecology and Obstetrics.

Ještě než upadla do bezvědomí, poslala rodička jedno ze svých dětí pro místní zdravotní sestru. Ta sešila ránu obyčejnou jehlou s bavlněnou nití a pak zařídila převoz matky a dítěte do nemocnice.

Podle doktora Valleho dokáže mateřský instinkt přimět ženu, která chce zachránit své dítě, k mimořádnému výkonu. Zdůraznil ovšem zároveň, že by takového neuvěřitelného kroku nebylo zapotřebí, pokud by rodička měla na dosah patřičnou lékařskou péči.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!